V liptovskej obci Východná sa 11. júna stretli chovatelia oviec a kôz, milovníci ovčiarstva i tradičných ovčích a kozích špecialít, jahňaciny, baraniny, remeselníci, strihači oviec i tí, ktorí si prišli vychutnať neopakovateľnú atmosféru sviatku slovenských ovčiarov.
To, čo sú pre roľníkov oslavy úrody - dožinky, to sú pre chovateľov oviec a výrobcov syra Ovenálie - ovčiarske slávnosti. Aj takto v skratke by sa dali charakterizovať slávnosti, ktorými sa Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku - družstvo (ZCHOK) snaží oživiť kultúru súvisiacu s chovom oviec a kôz, podporiť ovčiarstvo, zaujímavou formou priblížiť prácu ovčiarov širokej verejnosti a tiež poukázať na radosti, ale i starosti, ktoré trápia chovateľov na Slovensku. Ukázať ľuďom cestu, po ktorej kráčali naši predkovia, ktorí síce nemali internety a múdre knihy, ale používali „gazdovský rozum“.
Hoci sa chov oviec považoval istú dobu za stabilné odvetvie, žiaľ, dnes tomu už tak nie je. Počet týchto malých prežúvavcov síce od vstupu do Európskej únie dlhodobo stúpal, ale od roku 2012 začal klesať. Podľa slov predsedu ZCHOK Ing. Igora Nemčoka, ktorý sa prihovoril návštevníkom počas zahájenia Ovenálií, súčasná situácia v chove oviec nie je celkom priaznivá a odvetvie opäť sťahuje vír recesie.
„Odvetvie, o ktorom sa doteraz hovorilo, že je stabilné, začína trošku pokrivkávať. Nejde o veľký pokles, ale 10 percent stavov oviec už máme dole. A keď sa na situáciu spýtate ľudí, ktorí v ovčiarskom odvetví robia, povedia vám, že majú väčšie problémy ako pred dvomi či tromi rokmi, a to je najväčší problém. Ceny našich komodít idú prudko dole - jahňatá o 20 %, mlieko o 10 %. Ovčie mlieko dovážame zo zahraničia - z Francúzska, Talianska či Rumunska za 92 centov,“ uviedol Igor Nemčok s tým, že pokiaľ chovatelia nebudú mať príjem 200 eur na ovcu, tak ich chov začína byť stratový.
Celú reportáž si možno prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 26