13.11.2020 | 10:11
Autor:
Kategorie:

Impozantným zubrom sa v Topoľčiankach darí

Napriek tomu, že zubry voľakedy žili takmer na celom území európskeho kontinentu, na začiatku 20. storočia boli vo voľnej prírode úplne vyhubené. Posledný voľne žijúci zubor na Slovensku bol zabitý v 15. storočí a hovorí sa, že ho ulovil kráľ Matej Korvín.

V prírode boli definitívne vyhubené pytliakmi v roku 1927. Našťastie, populáciu sa podarilo zachrániť vďaka jedincom, ktorí prežili v zajatí. Podľa Európskej plemennej knihy zubrov - vôbec najstaršej plemennej knihy voľne žijúcich zvierat na svete - sa v Európe k 31. decembru 2018 vyskytovalo 7 532 voľne žijúcich zubrov.
Na Slovensko sa zubry vrátili zhruba po 500 rokoch, keď do zvernice v Topoľčiankach boli privezené dva jedince a následne aj známy zubor Putifar, o ktorom sa traduje, že bol najväčší zubor, aký bol kedy pozorovaný. Vážil 1 230 kíl, vysoký bol skoro dva metre a dlhý tri metre.
Záchrana tohto unikátneho druhu a jeho návrat do voľnej prírody je podľa odborníkov najvýznamnejším európskym úspechom ochrany kriticky ohrozených živočíchov. Hoci sa jeho počty neustále zvyšujú, jeho populácia stále nie je dostatočne veľká na to, aby zabezpečila prežitie druhu z dlhodobého hľadiska. Preto je jeho ochrana aj naďalej nesmierne dôležitá.
Zubria zvernica neďaleko obce Lovce v okrese Zlaté Moravce, ktorú sme nedávno navštívili, bola vybudovaná v roku 1958. Obhospodarujú ju Lesy SR š. p., Odštepný závod Topoľčianky, ktorý zabezpečuje jej prevádzku z vlastných zdrojov, bez príspevkov štátu.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 47.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down