Jediným miestom na Slovensko a možno aj v celej strednej Európe, kde máte možnosť vidieť Teosint, predka dnešných moderných hybridov kukuríc sú Borovce a Milhostov. Práve tu, za bránami DEKALB Inovačného centra sa konala jedinečná prehliadka vývoja kukuríc od Teosintu až po najmodernejšie hybridy súčasnosti, doplnená o zaujímavé informácie z pohľadu výživy a ochrany kukurice v závere zakončená prehliadkou strojov John Deere.
K Teosintu sú z geografického hľadiska podľa Ing. Anny Sadloňovej Plačkovej zo spoločnosti Monsanto možno najbližšie medzinárodné hybridy z oblasti Amazónie, Mexika, Indie či Vietnamu, ktoré mohli návštevníci inovačného centra vidieť v sekcii medzinárodných hybridov. Veľmi zaujímavé bolo ich následné porovnanie s hybridmi Dekalb v skorom, stredne skorom a neskorom segmente.
Hoci skorý segment nie je tým profilovým segmentom, ktorý je na Slovensku pestovaný, podľa zástupkyne spoločnosti si zaslúži pozornosť pestovateľov. Ako Ing. Robert Tomášek, zástupca spoločnosti Monsanto prezradil, v tomto segmente sa firma sústreďuje na odolnosť voči stresovým podmienkam, aby mali kukurice pevnú stonku a dobrý koreňový systém. Toto všetko v sebe zahŕňa duálny hybrid DKC 3623, hoci ako A. Sadloňová Plačková zdôraznila, v portfóliu Dekalbu sa s duálnymi hybridmi pestovatelia príliš nestretávajú. „Radšej sa sústredíme na presné ušitie v rámci pestovateľských podmienok,“. Hybrid DKC 3623 však možno využiť na zrnový zber, pričom má aj výborné kvalitatívne parametre siláže. Veľkým pozitívom tohto hybridu je odolnosť k neskorým jarným mrazíkom v chladnejších, severnejších oblastiach Slovenska.
Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín