Pracovníci Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra – Výskumného ústavu rastlinnej výroby – Oddelenia pestovateľských systémov v Piešťanoch koncom uplynulého roka usporiadali v poradí už piatu vedeckú konferenciu, ktorá sa niesla v duchu hesla „ Pestovateľské technológie a ich význam pre prax“. Cieľom bolo poukázať na problémy poľnohospodárskej praxe, možnosti ich riešenia a postupy, ktoré budú môcť pestovatelia uplatniť vo svojich výrobných podmienkach.
Zaujímavou bola prednáška Prof. Ing. Jana Křena, CSc. z Ústavu agrosystémov a bioklimatológie AF Mendelu v Brne, ktorý vo svojom príspevku zhodnotil najvhodnejšie pestovateľské technológie ozimnej pšenice pre dané pôdno-klimatické podmienky, predovšetkým z hľadiska priebehu počasia v určitom roku.
O úrode a intenzite napadnutia ozimnej pšenice chorobami v závislosti od termínu fungicídneho ošetrenia hovorila Ing. Mária Sekerková, CSc., z NPPC-VÚRV Piešťany. Pokus bol založený na výskumnej báze v Borovciach. Cieľom bolo poukázať na kvalitu fungicídneho ošetrenia a tiež kvalitu aplikovaných účinných látok na troch odrodách pšenice ozimnej z dielne VÚRV Piešťany.
Vlaňajšie poveternostné podmienky v Borovciach zabezpečili ideálne podmienky pre hrdzu plevovú, ktorá pre svoje šírenie potrebuje vlhšie a chladnejšie počasie. „Chcela by som podotknúť, že už aj vlani na jeseň som našla príznaky napadnutia hrdzou plevovou,“ upozornila M. Sekerková.
Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín.