12.04.2016 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vidiecka platforma odporúča vláde zahrnúť do programového vyhlásenia 9 priorít

Občianske združenie Vidiecka platforma, združujúce najmä malých, mladých a rodinných farmárov, odporúča zahrnúť do pripravovaného Programového vyhlásenia vlády SR (PVV) aj svoje priority, ktoré dnes na tlačovej konferencii prezentovali predstavitelia členských subjektov združenia, po dopoludňajšom rokovaní so šéfkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabrielou Matečnou (nominantka SNS).

"Vidiecka platforma stanovila 9 kľúčových priorít pre rozvoj vidieka. Najzásadnejšími sú príprava dlhodobej, nadpolitickej, poľnohospodárskej stratégie, pôdna pozemková reforma, farmársky zákon, čo by predstavovalo zjednodušenie a zosystematizovanie legislatívy, ako aj transparentné informovanie o projektových a neprojektových výzvach a výsledkoch," uviedla prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová.
Slovenské poľnohospodárstvo by podľa členov platformy malo mať dlhodobú, nadpolitickú, poľnohospodársku stratégiu, ktorej cieľom je tvorba a podpora aktivít vedúcich k trvalo udržateľnému životu na vidieku, s ohľadom na rešpektovanie, zachovanie a obnovu prírodných systémov. Druhou prioritou združenia je, aby pôda, voda a lesy boli zadefinované ako národné bohatstvo.
Treťou prioritou je úprava vzťahov súvisiacich s pôdou, a to najmä ukončenie pozemkových úprav. Platforma žiada tiež poskytnutie pôdy mladým a malým farmárom v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF). Pôdu tzv. neznámych vlastníkov žiada platforma prenajať a pôdu vo vlastníctve štátu odpredať. Je potrebné zmeniť legislatívu pri nájomných zmluvách, najmä odstrániť automatickú prolongáciu nájomných zmlúv na poľnohospodársku pôdu. "Žiadame zrušenie dane z obhospodarovanej pôdy."
Štvrtou prioritou do PVV je podľa platformy farmársky zákon. Legislatíva pre mladých a malých prvovýrobcov a producentov by sa mala zjednodušiť a zosystematizovať. Mali ba sa zaviesť odvodové prázdniny na dva roky pre prvovýrobcu v poľnohospodárstve, ktorý vytvorí aspoň jedno pracovné miesto. Piatou prioritou je, aby informácie o všetkých projektových a neprojektových výzvach a ich výsledkoch boli transparentnejšie.
Šiestou prioritou pre malých a mladých poľnohospodárov by malo byť prijatie legislatívy pre verejné, najmä školské stravovanie, ktorá by umožnila uprednostňovanie regionálnych, či sezónnych potravín, prípadne biopotravín. Ďalšou prioritou je pre platformu vytvorenie odboru na MPRV, ktorého úlohou by bola podpora prvovýroby a spracovania výstupov prvovýroby, ako aj poradenstvo pre mladých, malých farmárov a spracovateľov.
Predposlednou, ôsmou prioritou je pre Vidiecku platformu otvorenie celospoločenskej a odbornej diskusie o potenciálne škodlivých, patologických a závislých technológiách (GMO, pesticídy, monokultúry) a ich postupné obmedzovanie.
Deviatou prioritou je pre platformu integrovaný rozvoj vidieka. Vidiecka platforma žiada navýšenie zdrojov na podporu rozvoja vidieka prostredníctvom stratégií miestneho rozvoja verejno-súkromných partnerstiev.
Podľa Gallovej Matečná prisľúbila Vidieckej platforme zaradiť do PVV najmä transparentné informovanie o projektových a neprojektových výzvach. Prisľúbiť im agroministerka podľa nej taktiež mala rokovania o zrušení dane z obhospodarovanej pôdy a o možnosti odpredaja pôdy mladým a malým farmárom z portfólia SPF.
Vidiecka platforma je zoskupenie organizácií podporujúcich trvalo udržateľný život na vidieku, ktorá vznikla v roku 2014. Momentálne je v nej 26 partnerských organizácií, čo predstavuje 900 individuálnych členov. Vidiecka platforma sa orientuje na podporu mladých, malých, rodinných a ekologických farmárov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down