Hovädzí dobytok prirodzene získava vitamín D z krmovín vo forme vitamínu D2 alebo ako vitamín D3, ktorý je syntetizovaný endogénne z kože exponovanej na slnku zo 7-dehydrocholesterolu.
Významným zdrojom vitamínu D2 je krmivo: ďatelina / lucerna, ktoré môžu obsahovať až 2 500 m. j. vitamínu D2/kg sušiny; kukuričná siláž približne 500 m. j. vitamínu D2/kg sušiny. Vitamín D2 nie je metabolizovaný tak efektívne ako vitamín D3. Skôr metabolity vitamínu D3 sú hlavnou formou cirkulujúcou v krvi hovädzieho dobytka, vystaveného slnečnému žiareniu počas pobytu na pastve. Ako doplnok je najčastejšie poskytovaný hovädziemu dobytku vitamín D3. Vitamín D2 a vitamín D3 sú konvertované 25-hydroxylázami na 25-hydroxyvitamín D (25(OH)D.
Na pôvod vitamínu D existovalo viacero názorov a nejasností. Spočiatku boli vznášané otázky typu: srsťou pokryté zvieratá - dojnice endogénne syntetizujú vitamín D3 počas vystavenia slnečnému žiareniu (na pastve)? Odpoveďou bolo objasnenie vzťahu - slnečné žiarenie a vitamín D3. Kožuch kožušinových zvierat je považovaný za porovnateľný so šatstvom u ľudí, čo predchádza syntéze vitamínu D3 v koži počas vystavenia slnečnému svetlu.
Rôzne scenáre boli prezentované, ale nikdy neboli testované pri kravách. Napríklad, že vitamín D3 je syntetizovaný z kožného tuku - mazu na srsti a prijatý kravami počas očisty (lízania), alebo že len telové oblasti ako vemeno a pysk, ktoré majú obmedzené osrstenie, produkujú vitamín.
Za účelom potvrdenia alebo vyvrátenia rôznych názorov, autori štúdií použili 16 dánskych holsteinských dojníc so 4 stupňami pokrytia ich tela prikrývkami, ktoré predchádzali syntéze vitamínu D(3) v pokrytých oblastiach kože. Jedna skupina mala konskú prikrývku, druhá zakryté vemeno, tretia bola s konskou prikrývkou + prekrytím vemena a štvrtú skupinu tvorili dojnice bez prekrytia kože. Dojnice boli vyhnané na pastvu, denne medzi 10:00 a 15:00 hod. po dobu 4 týždňov, v mesiacoch júl a august. Krvné vzorky boli odoberané 15-krát počas sledovania a analyzované na obsah 25-hydroxyvitamínu D(3) (25(OH)D(3).
Viac sa dočítate v príspevku Prof. MVDr. GABRIELA KOVÁČA, DrSc., Dip. ECBHM z UVLF Košice - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 1.