22.08.2024 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Voška hlohová napáda hloh, mrkvu, zeler

Voška hlohová (Dysaphis crataegi) je dicyklický druh škodlivého organizmu, ktorý patrí do triedy hmyz (Insecta). Vyskytuje sa v Európe a v niektorých rokoch svojho výskytu môže spôsobiť väčšie škody na úrode. Jej primárnou hostiteľskou rastlinou je hloh.

Medzi sekundárne hostiteľské rastliny patrí predovšetkým mrkva, ale aj zeler. Škodca dokáže prezimovať v štádiu vajíčka na primárnom hostiteľovi.

Vošky sa živia na spodnej strane listov rastlinnými šťavami. Listy postupne skučeravejú a sú ohnuté smerom dole. Pri silnom napadnutí mrkvy alebo zeleru môžeme vidieť, že rastliny žltnú a ich rast sa zastavuje. Vošky sa objavujú na spodnej strane listov hlohu v apríli a máji. Listy bývajú vyklenuté smerom dohora, žlté až červené. Pozorovať môžeme ich pľuzgierovitý vzhľad. Hloh opúšťajú v máji. Potom vošky vyhľadávajú rastlinné porasty mrkvy a zeleru. Svoj výskyt sústreďujú hlavne na okolie bázy listov alebo na koreňoch, kde sa rozmnožujú až do jesene. V septembri a októbri sa okrídlené vošky vracajú na hloh, kde môžu založiť populáciu. Ďalej po oplodnení môžu samičky klásť vajíčka k listovým púčikom. Vajíčka sú najprv sivozelené a neskôr sa farba mení lesklú čiernu.

V rámci ochranných preventívnych opatrení odporúčame priestorovú izoláciu, čiže nepestovať sekundárne hostiteľské rastliny (mrkvu alebo zeler) v blízkosti primárneho hostiteľa – hlohu. Pomôcť môže aj výsadba odolných a tolerantných odrôd, ktorá zníži straty na úrodách spôsobených voškami.
Na druhej strane je aj možnosť chemickej ochrany prostredníctvom autorizovaného prípravku na ochranu rastlín Movento 100 SC (účinná látka spirotetramat), ktorý je určený pre profesionálneho používateľa. Prípravok možno aplikovať na mrkvu a zeler. Ošetrenie sa vykonáva podľa signalizácie od rastovej fázy vyvinutých dvoch pravých listov do rastovej fázy, kedy je hrubnutie koreňa ukončené (BBCH 12 – 49). Maximálny počet aplikácií za vegetačné obdobie je dvakrát, interval medzi aplikáciami má byť 14 dní, dávka vody v rozmedzí 200 - 500 l/ha. Semená a vňať zeleru, ktoré sú ošetrené týmto prípravkom, sa nesmú použiť na výrobu korenín a ani na iné potravinárske a kŕmne účely.

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down