K významným škodcom jablone domácej v podmienkach Slovenska patrí aj voška skorocelová (Dysaphis plantaginea). Okrem Európy sa vyskytuje aj v Ázii, Severnej Amerike a severnej Afrike.
Hostiteľskými rastlinami, okrem jablone domácej, sú jarabina a oskoruša. Voška skorocelová sekundárne napáda skorocel kopijovitý.
Škodca na jabloniach prezimuje v podobe čierneho podlhovastého vajíčka v pazuchách púčikov, prípadne voľne na konároch stromov. Približne v apríli, v období pučania, dochádza k liahnutiu samičiek - zakladateliek. Tieto vošky sú bezkrídle a pokryté voskovým popraškom. Zhruba do jedného mesiaca sa už rodia larvy a tvoria sa kolónie. V letnom období sa postupne objavujú v kolóniách okrídlené samičky, ktoré preletujú na rastliny skorocelu kopijovitého. Okrídlené jedince majú tmavozelenú farbu s lesklou škvrnou na brušku. Na skorocele kopijovitom vošky cicajú na listoch a koreňoch. Na jeseň (september - október) preletujú vošky zo skorocelu kopijovitého naspäť na jabloň. Oplodnené samičky kladú zimné vajíčka na vetvičky jabloní. Škodca vytvára v priebehu roka niekoľko generácií, cca 6 až 9.
K sprievodným prejavom prítomnosti vošky skorocelovej na jabloni patrí kučeravenie listov, ich stáčanie a sfarbenie do fialova. Na spodnej strane listov, rovnako ako aj na výhonkoch, možno pozorovať kolónie škodcu. Pre mladé výhonky je typické ich zakrpatenie. Následkom poškodenia výhonkov sa plody vyvíjajú horšie, sú deformované a zakrpatievajú.
Z autorizovaných chemických prípravkov na ochranu rastlín možno využiť: Carnadine, Mospilan 20 SP, Kestrel, Kachikoma a Yoroi (všetky s účinnou látkou acetamiprid) a Movento 100 SC s účinnou látkou spirotetramat. Okrem toho proti voškám všeobecne (aj na jablone) sú povolené prípravky Neemazal T/S (účinná látka azadirachtin) a Sivanto Prime (účinná látka flupyradifurone) a proti cicavým a žravým škodcom tri prípravky s účinnou látkou deltamethrin Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50.
Odporúča sa využiť predjarný postrek a prípadný postrek pri zvýšenom zastúpení škodcu počas vegetačného obdobia. Preventívne sa neošetruje.
Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín