Trávne porasty sú komplexné rastlinné spoločenstvá, ktoré sa vyznačujú veľkou botanickou, anatomickou, morfologickou a fyzikálno-chemickou rozmanitosťou. Patria k biologicky najaktívnejším a najproduktívnejším fytocenózam s rýchlym výmenným cyklom a s vysokou schopnosťou premiestňovať chemické prvky v biosfére.
Majú pomerne vysokú ekologickú stabilitu a poskytujú spoločnosti okrem produkčných aj mimoprodukčné služby (retenčnú, pôdoochrannú, zdravotno-hygienickú, ekologickú, biohomeostatickú, rekreačnú, estetickú, ale aj kultúrnu), ktoré presahujú rámec našej krajiny. Mnohé trávne druhy a ich spoločenstvá môžu v krajine existovať len vďaka dlhodobému a sústavnému pôsobeniu antropických vplyvov (pasenie, kosenie). Pri znížení intenzity využívania dochádza k výraznému poklesu diverzity lúčnych porastov, pričom sa v poraste začínajú presadzovať krmovinársky málo hodnotné druhy tráv a bylín. Ak trávne porasty ponecháme bez využívania, umožníme priebeh sukcesie, ktorej dôsledkom môže byť úplné vymiznutie niektorých druhov a spoločenstiev z biotopov. V poraste sa prejavujú známky degradácie a narušenia ekologickej rovnováhy ekosystému s nevyváženými imobilizačno-mineralizačnými procesmi zvyšujúcimi riziko znečisťovania vôd a zhoršujúcimi prírodný ráz krajiny.
Cieľom riešenej úlohy bolo zistiť vplyv rozdielnej intenzity obhospodarovania trávnych porastov na zmenu botanického zloženia, kvalitu a výživnú hodnotu fytomasy predtým intenzívne obhospodarovaných trávnych porastov. Pokus bol založený štandardnou metódou dlhých dielcov na stanovišti Suchý vrch, kataster Radvaň, okres Banská Bystrica v nadmorskej výške 480 m n. m. v mierne teplej agroklimatickej oblasti v piatich variantoch: 1. variant - dvojkosný systém využívania s odvezením fytomasy z parcely v oboch kosbách, 2. variant - dvojkosný systém využívania s odvezením fytomasy z parcely v 1. kosbe a s ponechaním fytomasy na parcele v 2. kosbe, 3. variant - jednokosný systém s odvezením fytomasy z parcely, 4. variant - jednokosný systém s ponechaním fytomasy na parcele, 5. variant - neobhospodarovaná plocha s pôvodným porastom. Termíny využitia sa odvíjali od stavu porastu vo vegetácii (fenologickej fázy klasenia prevládajúceho druhu tráv).
Celý článok Mariany Jančovej z NPPC - VÚTPHP Banská Bystrica je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 14.