Výskyt metabolických porúch u teliat v Českej republike predstavuje veľmi aktuálny problém. Jedným z významných faktorov, ktoré tento stav ovplyvňujú, je nedostatočná starostlivosť o teľatá a s ňou spojená nedostatočná kolostrálna výživa teliat.
Význam probiotík a prebiotík spočíva v ich schopnosti stabilizovať vnútornú črevnú mikroflóru a ovplyvniť zdravie a dobré životné podmienky teľaťa.
Pravidelná aplikácia probiotík môže pomôcť vytvoriť stabilnú a vyváženú črevnú mikroflóru, ktorá zlepší zdravie teľaťa. Probiotiká sú životaschopné mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie hostiteľa tým, že zlepšujú jeho črevnú mikrobiálnu rovnováhu. Pre patogénne mikroorganizmy probiotiká predstavujú konkurentov v zužitkovaní črevného priestoru a živín, znižujú črevné pH pri tvorbe organických kyselín, uvoľňujú bakteriocíny a peroxid vodíka a stimulujú imunitný systém hostiteľa. Probiotiká môžu znížiť riziko infekcií a črevných porúch.
Prebiotiká sú selektívne fermentované zložky, ktoré uľahčujú špecifické zmeny v hrubom čreve, a to ako v zložení a raste, tak v aktivite baktérií v zažívacom trakte. Hrubé črevo je jedným z metabolicky najaktívnejších orgánov v tele, preto má príjem prebiotických produktov významný vplyv na jeho funkciu. Samostatné užívanie prebiotík preukázalo v predchádzajúcich štúdiách pozitívny vplyv na produkciu mastných kyselín s krátkym reťazcom v črevnej mikroflóre.
Celý článok Ing. LUBOŠA ZÁBRANSKÉHO, Ph.D. zo Zemědělskej fakulty - Jihočeskej univerzity v Českých Budějovicích - je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 39.