Vtáčia chrípka je nočnou morou každého chovateľa hydiny, a o veľkochovoch to platí dvojnásobne.
Aktuálne je na území Slovenska potvrdený štvrtý výskyt aviárnej influenzy (AI). Kým v okolitých krajinách – v Poľsku a Maďarsku sa vyskytla aj vo veľkochovoch hydiny, u nás je to rovnako ako v minulosti, zatiaľ v drobnochovoch hydiny.
Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo 27. januára 4. pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v súkromnom úžitkovom drobnochove nosníc na produkciu vajec pre vlastnú spotrebu v obci Stará Bystrica, okres Čadca. Tretí pozitívny výsledok bol diagnostikovaný 22. januára pri vodnom vtáctve žijúcom v zajatí, v národnej zoologickej záhrade Bojnice. Druhý prípad aviárnej influenzy sa vyskytol 17. januára v súkromnom úžitkovom drobnochove nosníc na produkciu vajec pre vlastnú spotrebu v obci Cífer, v okrese Trnava. Chov nebol zabezpečený proti kontaktu hydiny s voľne žijúcim vtáctvom. Prvý pozitívny nález začiatkom januára bol zistený v súkromnom drobnochove kury domácej v obci Zbehy, okres Nitra. Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku.
Výskyt vtáčej chrípky bol v chove hydiny na území SR naposledy zaznamenaný v období decembra 2016 až marca 2017, kedy bolo identifikovaných celkom 11 ohnísk nákazy u drobnochovateľov a chovateľov vtákov, chovaných v zajatí a 58 pozitívnych prípadov u voľne žijúceho vtáctva. Výskyt u voľne žijúceho vtáctva bol zaznamenaný aj v marci 2018.
Viac sa dočítate v odbornom Týždenníku Roľnícke noviny č. 8.