Štruktúra kultúr pôdneho fondu v podhorských a horských regiónoch (PHR) predpokladá najmä výrobu krmovín pre chov prežúvavcov. Vzhľadom na ekologické podmienky sa však v týchto oblastiach celkový sortiment krmovín, ktoré by boli schopné poskytovať požadované hospodárske úrody pri vysokom obsahu živín a energie, znižuje.
Jedným z riešení je pestovanie výkonných odrôd tráv, ďatelinovín a ich miešaniek ako predstaviteľov jednoročných, viacročných a dočasných krmovín na ornej pôde, ktoré poskytujú krm s vysokým produkčným potenciálom a výživnou i nutričnou hodnotou.
Viacročné krmoviny na ornej pôde predstavujú, okrem ďateliny lúčnej, jednoduché (dvojkomponentné) ďatelinotrávne miešanky (ĎTM). Tvorené sú ďatelinou lúčnou (4n) a trávnym druhom, ktorým je v ostatnej dobe predovšetkým medzirodový hybrid tráv (MRH).
V porovnaní s čistým výsevom ďateliny lúčnej je pestovanie jednoduchých ďatelinotrávnych miešaniek výhodnejšie pre nižšiu zaburinenosť a chorobnosť, pričom poskytujú spravidla i vyššie úrody sušiny. Ich prednosti sú aj v tom, že vytvárajú viac koreňovej hmoty a účinnejšie chránia pôdu pred eróziou. Po poškodení porastu ho trávna zložka kompletizuje, pretože trávy majú v porovnaní s ďatelinami lepšiu regeneračnú schopnosť.
Pestovanie ďatelinotrávnych miešaniek je možné hodnotiť z niekoľkých hľadísk. Z krmovinárskeho - poskytujú krm s vyrovnaným pomerom živín, ktorý je vďaka obsahu VRC (vodorozpustné cukry) v trávach chutnejší a vďaka priaznivejšiemu podielu aminokyselín, minerálnych látok a vitamínov biologicky hodnotnejší ako z čistého porastu tráv.
Celý článok Ing. Ivety Ilavskej, PhD. z NPPC - Výskumného ústavu trávnych porastov a horského poľnohospodárstva Banská Bystrica je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 44.