27.04.2017 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba bielkovinových objemových krmív

Objemové krmivá sú základnou a nezastupiteľnou súčasťou kŕmnych dávok prežúvavcov v letnom i zimnom období. Hlavným zdrojom pre ich výrobu sú objemové krmoviny v čerstvom nebo konzervovanom stave. Môžeme z nich vyrábať siláž, senáž, seno alebo úsušky.

Každý spôsob výroby a využitia krmovín má svoje prednosti i nedostatky. Pri čerstvej zelenej hmote sú výhodou nízke straty, priaznivý dietetický účinok, zachovalý obsah vitamínov.
Silážovanie je spôsob konzervovania krmív v šťavnatom stave. Konzervovanie krmív je kyselinou mliečnou. Kyselinu mliečnu vytvárajú baktérie mliečneho kysnutia z cukru nachádzajúce sa v krmivách bez prístupu vzduchu. Podmienkou správneho mliečneho kysnutia je dostatok cukru, dôkladné vytlačenie vzduchu, stavba zabraňujúca prístupu vzduchu, čistota a primeraný obsah vody v silážovanej hmote. Dostatok cukru obsahuje kukurica, slnečnica, jačmeň, ovos, cukrovarské rezky. Tieto druhy objemových krmív sú  ľahko silážovateľné krmivá. Ťažko silážovateľné krmivá obsahujú viacej bielkovín a menej cukru. Patria sem lucerna, ďatelina, strukovinoobilné miešanky, lúčna tráva.
Senážovanie je konzervovanie predsušeného alebo značne zavädnutého krmiva bielkovinovej povahy, ktoré obsahuje 40 - 55 % sušiny. Konzervačným prostriedkom je oxid uhličitý a kyselina mliečna. Senáž je veľmi kvalitné objemové krmivo, ktoré má asi polovičnú výživnú hodnotu sena. Má nižšiu kyslosť ako siláž. Základným predpokladom úspešného senážovania je vhodný spôsob uskladnenia, ktorý zamedzuje prístupu vzduchu do krmiva a je vodotesný. Šťavy nesmú unikať do okolitého prostredia. Výroba siláže, senáže z bielkovinových krmív je kráľovskou disciplínou výroby objemových krmív. Je tomu tak z toho dôvodu, že obsah vo vode rozpustných cukrov je u väčšiny veľmi nízky, často až pod 15 g cukru v 1 kilograme hmoty. Pufrovacia kapacita bielkovinových krmív je významne vyššia ako pufrovacia kapacita sacharidových krmovín. Konzervačné prostriedky nám neurobia dobrú siláž, len nám môžu pomôcť urobiť z dobrej siláže ešte lepšiu. Mala by mať vyššie hodnoty potrebných živín, lepšie chemické, dietetické a tiež technologické vlastnosti. Dobrú siláž musíme vedieť urobiť z kvalitných objemových krmovín aj bez konzervačných prostriedkov.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 17, v Téme týždňa venovanej senážovaniu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down