Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich svíň, európskych diviakov, amerických diviakov a prasiat bradavičnatých, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre celý priemysel s ošípanými.
Okrem toho, že choroba je neliečiteľná, veľmi dôležitý aspekt je ten, že ak sa vyskytne v chove, nastáva úplná depopulácia - utrácanie zvierat, čo znamená vysoké ekonomické straty. A pokiaľ by farmár chcel znova zaviesť chov ošípaných, je veľmi veľa opatrení na „revitalizáciu“ chovu, ktoré musí absolvovať.
AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen pri diviačej zveri. V prípade výskytu AMO sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje, resp. obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, spermou, vajíčkami, embryami, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa. Pri potvrdení choroby pri diviačej zveri sa zastavuje, resp. reguluje poľovanie nielen na diviakov, ale aj na ostatnú voľne žijúcu zver, obmedzuje sa pohyb v lese a zastavuje sa obchodovanie z mäsom od diviakov, vrátane produktov.
Táto choroba bola prvotne rozšírená v krajinách subsaharskej Afriky a v súčasnosti sa na takmer celom kontinente vyskytuje endemicky. Do Európy bol AMO prvýkrát zavlečený v 50-tych rokoch minulého storočia (Portugalsko, Španielsko, neskôr aj Francúzsko, Belgicko, Holandsko) a jej zavlečenie bolo zrejme spôsobené kuchynským odpadom z leteckej dopravy z afrických štátov. Z prvej infekčnej vlny zostal iba endemický výskyt AMO na Sardínii v Taliansku.
Druhá infekčná vlna v Európe sa začala v roku 2007 v Gruzínsku a jej zavlečenie bolo spôsobené asi nedostatočnou likvidáciou kuchynských odpadov z lodnej a leteckej dopravy z afrických štátov. V priebehu dvoch rokov sa AMO rozšírilo v celom za kaukazskom regióne a v nasledujúcich rokoch 2008 - 2013 zasiahla infekcia AMO takmer celú európsku časť Ruskej federácie z východu na západ a postihla aj Ukrajinu a Bielorusko.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 24.