Využitie umelej inteligencie v chovoch zvierat

Príspevok je zameraný na analýzu možnosti využitia umelej inteligencie v chovoch hospodárskych zvierat, vychádzajúci z návrhu modelu a základných princípov implementácie umelej inteligencie do chovov a vyúsťujúci do formulácie výhod a rizík pri jej využívaní.

Umelá inteligencia (artificial intelligence - AI) je schopnosť strojov napodobňovať ľudské schopnosti, ako sú uvažovanie, učenie sa, plánovanie alebo kreativita. Umožňuje technickým systémom reagovať na podnety z vonkajšieho prostredia, riešiť problémy a dosahovať určité ciele. Softvér počítača spracováva dáta, ktoré už boli pripravené, alebo sú načítané z vlastných senzorov a kamier, ktoré následne analyzuje, vyhodnocuje a pripravuje do formy výstupných informácií. Systémy AI sú schopné pracovať samostatne, meniť a prispôsobovať svoje rozhodnutia na základe vyhodnotenia efektov predchádzajúcich akcií (EÚ, 2024). Podľa iných prameňov, možno AI definovať ako súbor konceptov, problémov a spôsobov ich riešení.

Jedno z možných riešení nedostatku pracovných síl v poľnohospodárstve je založené na zvýšenom využívaní prvkov umelej inteligencie v manažmente chovu hospodárskych zvierat (HZ). Na druhej strane je však nutné zdôrazniť nezastupiteľnú úlohu ľudského faktora, ktorý, hoci technika pracuje podľa nastavených algoritmov, musí kontrolovať, či technika pracuje v súlade s požiadavkami užívateľa. Napriek tomu, že niektoré nástroje a technológie AI existujú už vyše 50 rokov, pokrok vo výpočtovej technike v posledných rokoch umožňuje vytváranie komplexných databáz schopných spracovať veľké množstvo dát z rôznych zdrojov. Tieto systémy využívajú nové algoritmy pre ich analýzy a komplexné vyhodnotenie, včítane návrhu spôsobu riešení potenciálnych rizík.

Umelá inteligencia a ďalšie digitálne technológie majú potenciál zvýšiť efektivitu poľnohospodárskych podnikov a môžu zlepšiť ich hospodársku a environmentálnu udržateľnosť. Riešenia založené na AI a využívania robotov môžu v chovoch HZ, na základe multifaktoriálnej analýzy veľkého množstva sledovaných dát z rôznych oblastí živočíšnej a rastlinnej výroby, prispieť nielen k udržaniu dobrého zdravotného stavu, ale i k zvýšeniu úrovne welfare a dosiahnutiu geneticky daných produkčných a reprodukčných ukazovateľov.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 3.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down