Zloženie pôd sa vyznačuje veľkou rôznorodosťou a premenlivosťou a je podmienené zvetrávaním hornín a minerálov v pôdotvornom procese. Pevná fáza pôdy sa vytvára dlhodobým pôsobením pôdotvorných činiteľov. Hlavným zdrojom živín v pôde sú horninotvorné minerály a organické zlúčeniny, ktoré sa dostávajú do pôdy po odumretí rastlín a živočíchov. Minerálny podiel tvorí 95 - 99% pevnej fázy pôdy a charakterizuje ho mineralogické, chemické a zrnitostné zloženie. V pôde sú častice definovanej kryštalickej štruktúry, ale aj amorfné, teda bez štruktúry. Kryštalický podiel je zložený z primárnych a sekundárnych minerálov. Súčasťou najmä bázických hornín a pôd sú aj dôležité biogénne prvky Ca, Mg a Fe.
Rastlinné živiny sú prvky potrebné pre rast a vývin plodín. Poľnohospodárske plodiny pre rast, vývin a produkciu potrebujú najmä desať základných prvkov. Sú to kyslík, vodík, uhlík, dusík, fosfor, draslík, vápnik, horčík, síra a železo. Ak vo výžive rastlín niektorý z týchto prvkov chýba, plodina vegetuje len dovtedy, pokiaľ jej stačia vlastné zásoby nedostatkovej živiny. Pletivá rastlinného organizmu sa skladajú z vody a sušiny. Rastliny vytvárajú sušinu z CO2 zo vzduchu, z vody a z minerálnych živín z pôdy. Sušina plodín obsahuje priemerne 45% C, 42% O, 7% H a 6% ostatných prvkov. Z toho pripadá asi 1,5% na dusík a 4,5% na popoloviny. Dusík a popoloviny sú základnou podmienkou tvorby rastlinných bielkovín. Všetky rastlinné živiny z priemyselných aj organických hnojív sú anorganickej povahy. Organické látky sa pretvárajú na anorganické v pôde činnosťou pôdnych mikroorganizmov procesom nazývaným mineralizácia.
Minerálne hnojivá
Priemyselné - minerálne hnojivá sú výrobky chemického, ale aj banského, stavebného a hutného priemyslu. Majú väčší obsah živín ako hnojivá organického pôvodu. Podľa toho, aké živiny obsahujú, poznáme priemyselné hnojivá jednozložkové, viaczložkové, kombinované a mikrohnojivá. Môžu mať tuhú aj kvapalnú konzistenciu. Väčšina sa aplikuje do pôdy pred sejbou, pri sejbe, alebo počas mechanického ošetrovania plodiny počas vegetácie. Tekuté minerálne hnojivá sa aplikujú aj počas vegetácie na listový aparát. Sú okamžité prijímané plodinou, čo je veľká výhoda najmä v suchých obdobiach, keď živiny v pôde nie sú v preschnutej pôde pre korene prístupné. Hnojením dodávame do pestovateľského systému živiny potrebné na produkciu fytomasy a kvalitnej hospodárskej úrody pestovaných plodín. Pri priamom hnojení sú do pôdy, alebo do porastu aplikované živiny vo forme pevných, alebo kvapalných minerálnych hnojív. Pri nepriamom hnojení sa cielene pestujú také druhy rastlín, ktoré sú schopné živiny akumulovať vo svojich pletivách. Po rozklade ich fytomasy sú živiny v nich viazané postupne k dispozícii pestovaným plodinám. Všeobecne je známa schopnosť symbiotických hrčkotvorných baktérií na koreňových systémoch bôbovitých rastlín pútať vzdušný dusík.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.