V rámci Chovateľského dňa ošípaných, ktorý sa konal koncom mája v Nitre, sa na odbornom seminári mohli záujemcovia dozvedieť tiež o možnostiach náhrady medikačných dávok oxidu zinočnatého v zmesiach pre prasiatka.
NITRA. O výžive odstavčiat po vylúčení zinku z kŕmnych zmesí po odstave referoval Ing. Petr Klepač, obchodný manažér spoločnosti Trouw Nutrition Biofaktory s. r. o. Ide o firmu, ktorá vyrába a dodáva premixy, kŕmne aditíva, vitamíno-minerálne doplnky, krmivá, vitamínové koncentráty a veterinárne prípravky pre zvieratá. Podľa jeho slov, pre výživu prasiatok bez oxidu zinočnatého (ZnO) sa ponúka niekoľko možností.
Zinok, ktorý sa používal už od staroveku v Grécku či v Indii, patrí medzi ťažké kovy so širokým využitím. Používa sa najmä v metalurgii a ďalších technických a stavebných odboroch. Má však i vysoko antibakteriálne účinky, s využitím napríklad pri zápaloch očí, kožných problémoch alebo hnačkových ochoreniach. V chovoch ošípaných sa zinok začal uplatňovať koncom 20. storočia pri riešení poodstavových kríz.
A prečo vo forme oxidu? Pretože je to najlacnejší zdroj s vysokým obsahom zinku, ale hlavne z toho dôvodu, že v žalúdku je prakticky nerozpustný a jeho antibakteriálny efekt sa pozvoľna uplatňuje tam, kde má, teda v čreve. Súčasne je dôležitou esenciálnou živinou obsiahnutou až v 300 enzýmoch, má antioxidačné a katalyzačné účinky a funguje ako rastový stimulátor.
Zákaz používania ZnO v medikačných dávkach pre výživu prasiatok na prechodnú dobu päť rokov vydala Európska komisia 26. júla 2017. Akceptovala tak odporúčanie výboru pre veterinárne prípravky (CVMP), ktorá svoj návrh odôvodnila tým, že riziká spojené so znečistením životného prostredia sú vyššie než benefity pri riešení hnačiek prasiatok. Pritom poukázala na akumuláciu zinku v prostredí, ktorú prakticky nemožno kontrolovať, ale i na riziko spojené s vyšším výskytom baktérií rezistentných na antibiotiká.
Celý článok je uverejnený v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 32.