K významným chorobám hrušky obyčajnej (Pyrus communis) patrí kamienkovitosť (Pear stony pit virus) a chrastavitosť hrušiek (Venturia pirina, anamorfa – Fusicladium pyrorum).
Kamienkovitosť hrušiek môže byť fyziologického alebo vírusového pôvodu, avšak v oboch prípadoch sú napadnuté plody. Chrastavitosť, ktorú spôsobuje na hruškách huba Venturia pirina, je známa tým, že okrem listov sú napadnuté aj plody, ktoré sú pri silnejšej infekcii znehodnotené a v konečnom dôsledku neskladovateľné.
Prvými príznakmi vírusovej kamienkovitosti hrušiek zhruba po 20 dňoch po opadnutí korunných lupienkov je tvorba tmavozelených, mierne prepadnutých škvŕn a prstienky na šupke plodov. Zdravé časti plodu rastú v priebehu vegetácie normálne, avšak pletivo napadnuté vírusom zaostáva v raste a deformuje sa. Po prerezaní plodu možno vidieť typické prejavy ochorenia - v pletive pod šupkou sa tvoria nepravidelne rozmiestnené zhluky sklerenchymatických buniek, ktoré sú nakopené do tvrdých kamienkovitých útvarov, tzv. sklereidov. Môžu sa vyskytovať aj zdrevnatené, hnedé miesta. Plody poškodené ešte na začiatku vývinu bývajú v čase zberu úplne znetvorené. Vírus sa prenáša očkovaním a vrúbľovaním, pričom inkubačná doba môže trvať až dva roky. Z ochranných opatrení pred vírusovou kamienkovitosťou hrušiek odporúčame využívať zdravý výsadbový materiál a likvidáciu stromov, na ktorých sa urodia napadnuté plody.
Za výskyt fyziologickej kamienkovitosti hrušiek môže sucho alebo nedostatok bóru. Pri tomto type sa vytvárajú pravidelne rozložené sklereidy lokalizované v okolí jadrovníka a pozdĺž cievnych zväzkov, pričom nie sú hnedej farby. Odporúča sa hnojiť fyziologicky kyslými hnojivami ako je síran draselný, dodať do pôdy bór a dbať na pravidelnú závlahu stromov.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 12.