Medzi pernatú zver zaraďujeme z triedy vtákov (Aves) rad hrabavce (Galliformes) a rad zúbkozobce (Anseriformes). Podľa biotopu je ich možné rozdeliť na pernatú zver polí, hôr, vodných plôch a umelo vysadené hrabavce.
Ide o druhy vtákov, ktoré žijú v pôvodných biotopoch, avšak ich stavy sa vďaka zásahom človeka do prírody výrazne znížili. Narušila sa biologická rovnováha, v dôsledku čoho prišlo k obmedzeniu zdrojov potravy, prirodzených krytov, ku zmene pomerov k predátorom, ku zmene až strate prirodzených inštinktov (pudov) a k postupnému úbytku druhov v prírode. Mnohé druhy vtákov postupne vymierajú, objavujú sa len sporadicky a bez pomoci človeka - ochrancu by vyhynuli.
Mnohé z nich sú preto evidované v Červenej knihe ako chránené druhy Vyhláškou SNR 125/65, ako aj Smernicou pre ochranu vtáctva EHS. Ochrana a reprodukcia je zabezpečovaná cez chránené oblasti, územia, zvernice, chovné a ochranné stanice, patriace pod MPRV SR a MŽP SR. Táto pernatá zver je reprodukovaná v prirodzených podmienkach (prirodzené liahnutie), alebo sú ich vajcia zbierané z hniezd a inkubované v liahňach, prípadne sú chované a reprodukované na farmách pri použití umelých liahní. V tomto prípade sú vyliahnuté mláďatá odchované na farme a po odchove sú vypúšťané do voľnej prírody (zazverovanie - introdukcia); prípadne sú odchované až do „lovnej zrelosti“ a pred poľovačkou sú vypúšťané do revírov.
Do skupiny poľná pernatá zver zaraďujeme bažanta poľovného, prepelicu poľnú, jarabicu poľnú a dropa fúzatého (veľkého).
Ako poľovný bažant je najrozšírenejší bažant obyčajný kolchický (Phasianus colchicus) s početnými variantmi krížencov s obojkovým a mongolským bažantom. Potravou je viazaný na pole, darí sa mu v členitom prostredí lesíkov, remízok, kríkov a tŕstia, kde sú úkryty, miesta na hniezdenie, hradovanie a bohaté zdroje potravy. Bažant je vyhľadávaná a veľmi užitočná poľovná zver, pretože jeho potravu tvorí z tretiny zelená hmota, z tretiny semená a z tretiny živočíchy. Hmotnosť dospelého bažanta je 1 - 2 kg, sliepky 0,75 - 1,35 kg. Mäso bažanta sa považuje za najkvalitnejšiu divinu, obsahuje 21 % bielkovín a 2,5 - 2,8 % tuku.
Viac sa možno dočítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 14.