V teplom ročnom období je veľa prevádzok konfrontovaných so zahrievaním siláží.
Siláž je objemové krmivo konzervované kyselinami, ktoré vznikajú počas fermentačného procesu a sú produktom baktérií mliečneho kvasenia v silážovanej hmote, alebo chemickými látkami, ktoré sú do krmiva pridávané. Kvalitné silážované krmivo má pre hovädzí dobytok a ostatné prežúvavce priaznivé dietetické účinky a tvorí základ kŕmnych dávok.
Jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich kvalitu silážovaného krmiva je vstupná kvalita zberaných krmovín. Uvädanie konzervovaného krmiva a dosiahnutie optimálnej sušiny je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim silážovanie krmív. Zvýšený obsah sušiny pozitívne ovplyvňuje rast baktérií mliečneho kvasenia a bráni rozvoju väčšiny nežiaducich baktérií. Pri silážovaní krmív s nízkym obsahom sušiny je potrebné zaistiť pokles pH na nižšiu úroveň ako pri konzervovaní krmovín s vyšším obsahom sušiny.
Optimálne je, ak uvädanie prebieha pri peknom počasí a je rýchle. Uvädanie silážovaného krmiva by nemalo presiahnuť 24 hodín, pretože je spojené s degradáciou živín. Naproti tomu, pri veľmi teplom počasí treba dávať pozor na to, aby sušina uvädaného krmiva nestúpla príliš rýchlo. V nadmerne uvädnutom krmive sú problémom straty cukrov, vysoký odrol, horšia utlačiteľnosť krmiva a spomalenie fermentačného procesu.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 29.