Novela zákona o potravinách je veľmi prísna k charitatívnym organizáciám, ktoré by mohli darovať ľuďom v núdzi potraviny po uplynutí dátumu ich minimálnej trvanlivosti. Myslí si to opozičný poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Marek Krajčí a upozornil na to na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.
Podľa Krajčího bude môcť darovať ľuďom v núdzi potraviny iba tá charitatívna organizácia, ktorá sa zaregistruje ako potravinový podnik a otvorí si výdajňu tovaru. Schvaľovací proces tejto výdajne je však podľa poslanca veľmi náročný. "V podstate musia charitatívne organizácie splniť tie isté náročné podmienky, ako musí splniť ktorýkoľvek iný predajca potravín," opísal Krajčí. Napríklad vo výdajni musí mať podľa neho vyškolený personál a musí spĺňať administratívne a hygienické podmienky.
Okrem toho charitám podľa Krajčího hrozia aj tie isté veľmi vysoké pokuty, ako môžu dostať predajcovia potravín. Napríklad ak inšpektor pri kontrole výdajne potravín nájde pochybenie, musí jej udeliť pokutu od 100 eur. Pokiaľ by našiel nebezpečnú potravinu, musí udeliť pokutu od 1000 eur až do pol milióna eur. V prípade opakovaného porušenia sa môže podľa neho pokuta vyšplhať na jeden až päť miliónov eur.
Na Slovensku pritom podľa poslanca žije viac ako 640.000 ľudí na hranici chudoby. Zároveň však Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším potravinovým odpadom. Možnosť darovať potraviny po uplynutí lehoty minimálnej trvanlivosti tak dnes schválili poslanci parlamentu v novele zákona o potravinách.
Potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti sú totiž bezpečné na ďalšiu konzumáciu. Výrobca týmto dátumom garantuje len ich prvotriedne kvalitatívne vlastnosti. Iné je to však pri potravinách, ktoré majú na sebe uvedené "spotrebujte do". Vtedy ich spotrebitelia musia skonzumovať do tohto dátumu, inak by mohli byť zdraviu škodlivé.
(tasr)