Zvieratá, ktoré prehltli cudzie teleso, výrazne horšie prijímajú krmivo a podstatne menej prežúvajú. Môže sa objaviť i ľahké nafúknutie. Pokles úžitkovosti, nahrbený chrbát, vyšší brušný tlak, nechuť k pohybu, tiché stonanie a zvýšená teplota (39,5 až 40 °C) sú ďalšími príznakmi.
Príznaky sú najvýraznejšie v prvých dvoch dňoch a potom môžu rýchle odznieť. Postihnuté sú výhradne dospelé zvieratá.
Príčiny
Hovädzí dobytok nie je pri príjme krmiva práve vyberavý a len sotva niečo vypľuje, preto sa mu môžu do bachora (presnejšie do čepca) dostať relatívne rýchle rôzne cudzie telesá, väčšinou kusy drôtu, kamene alebo klince, ale mnohokrát tiež kamene s ostrými hranami (pazúriky). V dôsledku silných kontrakcií zraňujú tieto cudzie telesá stenu predžalúdka (väčšinou čepca) a môžu jeho stenou preniknúť.
Čepcová motorika je prinajmenšom dočasne narušená. Možný je vznik nespočetných komplikácií, ako je tvorba abscesov v čepci, pečeni, slezine, vágne lézie, zápaly pobrušnice, osrdcovníka, endokardu alebo pohrudnice, je možné i porušenie bránice. Cudzie teleso môže klesnúť späť, stratiť sa v dôsledku korózie, zapuzdriť sa alebo prejsť ďalej.
Diagnóza
■ Strata chuti k príjmu krmiva a neochota k pohybu, obmedzené alebo celkom neprítomné prežúvanie.
■ Nahrbený chrbát.
■ Stonanie.
■ Pozitívny test na cudzie teleso.
■ Detektorom kovov možno preukázať iba (železné) magnetické cudzie predmety.
■ Ak je ultrazvukom jasne preukázané, že sa čepiec pri svojich charakteristických dvojfázových kontrakciách celkom dvíha z dna dutiny brušnej, je nepravdepodobné, že by šlo o akútny problém s cudzím telesom.
Liečba
■ Zavedenie magnetu na cudzie telesá. Ak nie je v priebehu dvoch dní lokalizovaný v oblasti čepca, mal by byť podaný druhý.
■ Viacdenná systémová liečba antibiotikami.
■ Pri tejto konzervatívnej liečbe sa dosahuje približne 85 % úspešnosť.
■ Chirurgicky sa cudzie telesá odstraňujú cez oblasť ľavej hladovej jamy.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č 7.