Najcitlivejším orgánovým systémom odstavčiat je gastrointestinálny trakt. Jeho fyziologické fungovanie závisí od zachovania rovnováhy, ktorá je ovplyvnená optimálnym osídlením mikroorganizmami, priaznivo vplývajúcimi na organizmus zvierat.
Výsledkom narušenia tejto rovnováhy je bakteriálna infekcia, negatívne pôsobenie bakteriálnych toxínov, zníženie imunity a zhoršenie zoohygienických a produkčných parametrov. Predpokladom pre zlepšenie zdravotného stavu a produkcie je zabezpečenie rovnováhy v tráviacom trakte.
Pred rokom 2006 boli ochorenia gastrointestinálneho traktu liečené antimikrobiálnymi liečivami. Prejavovalo sa to pozitívnym vplyvom na pokles ekonomických nákladov v chovoch a znížením výskytu bakteriálnych zápalových zmien v črevnom trakte (Marcin a kol., 2001).
Na základe Nariadenia (ES) č. 1831/2003 Európskeho parlamentu a rady o doplnkových látkach určených na používanie vo výžive zvierat bolo zakázané pridávanie antibiotík do kŕmnych dávok potravinových zvierat pre profylaktické použitie alebo podporu rastu.
V podmienkach chovov ošípaných sa v súčasnosti uplatňujú alternatívne prístupy pre udržanie rovnováhy mikroflóry v tráviacom trakte bez použitia antimikrobiálnych látok. Na tento účel sa obvykle aplikujú acidifikátory a enzýmy, ako aj esenciálne oleje z liečivých, aromatických a koreninových rastlín. Práve esenciálne oleje sú charakteristické antimikrobiálnymi účinkami proti bakteriálnym patogénom a stimuláciou sekrécie tráviacich enzýmov.
Celý článok MVDr. ANDREJA MARCINA, CSc. z UVLF v Košiciach je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 37, v Téme týždňa venovanej zdraviu hospodárskych zvierat.