Podpora elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby má byť efektívnejšia. Od 1. januára tohto roku totiž nadobúda účinnosť novela zákona o podpore OZE.
V zákone sa okrem iného mení podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov (MW). Prísnejšou podmienkou je využitie minimálne 30% obnoviteľných zdrojov energie v palive, oproti súčasnému minimálnemu 20-percentnému podielu. Umožňuje sa tiež podporiť plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese. Takáto zmena má podľa rezortu hospodárstva za cieľ podporiť domáce zdroje energie, aby sa znížila závislosť na dovoze primárnych zdrojov energie.
Zároveň sa novelou znižuje hranica podpory, kedy má výrobca elektriny nárok na doplatok na celú časť vyrobenej elektriny, z 10 MW na 5 MW celkového inštalovaného výkonu. V zariadení, ktoré využíva ako zdroj veternú energiu, sa táto hranica nemení.
Novelou sa umožňuje po splnení podmienok získať doplatok na celú časť vyrobenej elektriny aj pre zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom nad 5 MW. Možným spôsobom je napríklad podiel tepla dodaného na technologické účely najviac 40%, alebo splnenie podmienky minimálneho podielu OZE, alebo plynov vznikajúcich ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese.
Novelu pri jej schválení v parlamente ostro kritizovala opozícia. Podľa viacerých poslancov je netransparentné a neštandardné, aby takto štát vychádzal v ústrety spoločnosti U. S. Steel. Novelu sa totiž vláda zaviazala prijať v memorande, ktoré podpísala s košickými oceliarňami po tom, ako firma hrozila odchodom zo Slovenska. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský naopak vyzdvihol fakt, že štát takto docielil, aby U. S. Steel na Slovensku zostal. (tasr)