V chove dojníc prebiehajú významné zmeny, ktoré sú charakterizované rastom veľkosti stád a zvyšovaním úžitkovosti. Medzinárodné porovnanie veľkosti stád a úžitkovosti medzi krajinami umožňuje medzinárodná organizácia pre kontrolu úžitkovosti ICAR, ktorá definuje metodické postupy a odporúčania pre kontrolu úžitkovosti (KÚ), identifikáciu a hodnotenie zvierat.
ICAR (International Committee for Animal Recording) je organizácia s dobrovoľným členstvom krajín, ktoré sa zaviažu dodržovať metodiky a odporúčania ICAR. Nasledujúce prehľady čerpajú z údajov na verejne dostupných webových stránkach ICAR (https://my.icar.org/stats/list).
Dojené stáda sa zväčšujú
Veľkosť stáda má zásadný vplyv na produktivitu práce a celkovú rentabilitu chovu. V grafe 1 sú krajiny zoradené podľa nárastu veľkosti stád za uplynulých 20 rokov v priemere za všetky dojené plemená danej krajiny. Najviac sa zväčšili stáda v Estónsku a Litve (takmer 6-krát). V týchto krajinách je podľa štatistiky EÚ dlhodobo najnižšia výkupná cena mlieka. Chovatelia, aby sa udržali na trhu, zväčšujú stáda a zvyšujú úžitkovosť. Najmenej sa zväčšili stáda na Slovensku a v Maďarsku (1,4-krát). Obe krajiny mali najväčšie stáda už pred 20 rokmi.
Najväčšie stáda sú v Maďarsku (422 dojníc), Českej republike (288), na Slovensku (281), v Dánsku (259) a USA (244). Naopak, najmenšie stáda sú v Rakúsku (22,8 dojníc), Švajčiarsku (25,5), Nórsku (30,8) a Lotyšsku (33,4). Napriek tomu aj v týchto krajinách došlo k zväčšovaniu stád; v susednom Rakúsku dokonca 1,7-krát. S odchádzajúcou generáciou súčasných farmárov a nastupujúcou robotizáciou riešia problém generačnej obmeny, pričom jeden robot, aby bola využitá jeho kapacita, podojí cca 50 kráv. Dá sa preto očakávať ďalší rast stád i v týchto krajinách.
Dánsko je krajinou, kde rodinné farmy spájali svoje pozemky, vznikali spoločnosti dvoch a viacerých fariem a stavali sa alebo rozširovali stajne. Významný vplyv majú banky, ktoré poskytujú úvery. Ak majitelia nezvládajú splácať úvery, dochádza k prevodu farmy na nových majiteľov. Za 20 rokov sa farmy v Dánsku zväčšili 3,3-krát a dosahujú tretiu najvyššiu úžitkovosť pri prevažujúcom holsteinskom plemene.
Celý príspevok Doc. Ing. Jiřího Motyčku, CSc. je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 33.