30.04.2015 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zníženie DPH na potraviny by eliminovalo cezhraničné nákupy

Konkurencieschopnosť slovenských potravinárov na európskom trhu by posilnilo zníženie DPH, ktorá patrí medzi najvyššieho v celej Európskej únií (EÚ). Povedala v diskusnej relácii na TABLET.TV riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jarmila Halgašová. „Pre porovnanie, kým u nás je na úrovni 20 %, v Rakúsku je to polovica a v Česku 15 %. My by sme preto privítali zníženie aspoň o 5 %. Takéto opatrenie by sa premietlo do cien výrobkov a zabránilo by cezhraničným nákupom,“ zdôraznila Halgašová.

Takéto opatrenie by kompenzovalo pretrvávajúce nerovnoprávne postavenie slovenských poľnohospodárov a potravinárov na spoločnom trhu únie, kde nemajú možnosť získať rovnaké priame platby ako západoeurópske krajiny. Konkurenčný tlak na nich zvýšilo aj zrušenie kvóty na produkciu mlieka a mliečnych výrobkov v únii k 31. marcu. Halgašová upozornila, že Slovensko dlhodobo nedokázalo naplniť národnú kvótu, ktorá bola napríklad na kvótový rok 2013/2014 stanovená na úrovni 1,116 milióna ton. „V západnej Európe sa na liberalizáciu trhu s mliekom pripravovali viac ako rok. Očakávame, že napríklad nemeckí producenti mlieka vyprodukujú väčšie objemy mliečnych výrobkov, ktoré následne budú exportovať a môžu zaplaviť náš trh,“ konštatovala Halgašová.
Vyšší export môže vytvoriť tlak na pokles cien predovšetkým mliečnych produktov. „Slovenskí producenti sú v tomto smere limitovaní, pretože si nemôžu dovoliť byť dlhodobo v strate,“ uviedla Halgašová s tým, že prakticky neexistuje možnosť ako sa brániť zvýšeným importom. „Sme členom EÚ a nemôžeme zakázať dovoz z iného členského štátu únie,“ dodala Halgašová.
Systém mliečnych kvót platný v EÚ sa skončil 31. marca 2015. Prvýkrát bol zavedený v roku 1984 v čase, keď výroba EÚ vysoko prevyšovala dopyt. Zavedenie kvót bolo vtedy jedným z krokov prijatých na prekonanie štrukturálnych prebytkov. Nasledujúce reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ zvýšili trhovú orientáciu sektora a poskytli rôzne ďalšie cielenejšie nástroje na podporu výrobcov v zraniteľných oblastiach, ako sú horské oblasti, kde sú výrobné náklady vyššie.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down