Pre teľatá je premiestnenie z chránených skupinových boxov do maštale pre mladý hovädzí dobytok jeden veľký krok. Ako tento presun čo najlepšie zorganizovať?
Po individuálnom chove v prvých týždňoch života, prechádzajú teľatá do skupinových alebo zberných boxov. Tie sú väčšinou realizované ako dvojpriestorový koterec s hlbokou podstielkou. Dá sa povedať, že je to ako „materská škola pre teľatá“. Zo skupinových boxov sú teľatá premiestňované do maštale pre mladý dobytok a tým opúšťajú svoje akoby bezpečné hniezdo či útočisko.
Maštaľ má teľatám poskytnúť dostatok svetla, vzduchu, pohybu a dobrú starostlivosť. Najmladšie teľatá môžu byť umiestnené v skupinových či individuálnych podstielaných kotercoch v blízkosti pôrodnice, najlepšie priestorovo oddelených. Teliatka sú tu umiestnené do 4 až 14 dní veku a potom sa presúvajú do skupinového ustajnenia. Kapacita tejto časti objektu záleží na dobe pobytu a veľkosti stáda.
Obdobie mliečnej výživy môže trvať rôzne dlhú dobu, podľa zaužívaného systému na farme. Optimálna doba je do veku 56 dní.. Avšak pri použití individuálneho ustajnenia v búdach či kotercoch, musia byť teľatá od 57. dňa ustajnené voľne v skupinových, najlepšie podstielaných, kotercoch. Individuálny chov teliat je vhodný v prvých dňoch po narodení. Kontrola zvierat v nich prebieha ľahšie a aj choroboplodné zárodky môžu byť ľahšie redukované. Ale aj skupinový chov prináša so sebou niekoľko výhod.
Chránené klimatické zóny pre ešte mladý dobytok sú aj pri chove v skupinových boxoch stále dôležité. Až do veku cca 6 mesiacov potrebujú teľatá ešte veľmi chránenú klímu v maštali. Ešte stále nie sú schopné vytvárať dostatok telesného tepla k tomu, aby dobre prežili vo veľmi otvorenom systéme maštale. V praxi možno potom často vidieť, že teľatá v prvom boxe v stajni pre mladý dobytok trochu zaostávajú. Zaostávajú vo svojom vývoji, majú strapatú srsť, často kašlú a sú náchylné na chrípku a tiež na kožné choroby. Najmä v chladnom období roka sa neodporúča presúvať teľatá veľmi skoro na systém bez slamy. Vo všeobecnosti, dlhší chov na slame nie je v žiadnom prípade na škodu.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 48.