27.01.2017 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žravé húsenice siatice oziminovej...

Siatica oziminová je najrozšírenejší a najznámejší hospodársky významný druh motýľa z čeľade morovitých. Poškodzuje cukrovú aj kŕmnu repu, zemiaky, repku ozimnú i ozimné obilniny, kukuricu, slnečnicu, zeleninu, ale aj vinice a ovocné škôlky. To znamená, že je širokým polyfágom, živí sa aj burinami, napr. lobodami, láskavcom, skorocelom či pupencom.

Húsenice skeletujú listy, tvoria v nich okienka, neskôr žerú po okrajoch, pri silnom napadnutí ich zničia celé. Mladé rastliny sú poškodené na báze prekúsnutím a čiastočne môžu byť vtiahnuté do zeme alebo sú úplne zničené. Staršie húsenice žerú väčšinou v noci. Na hľuzách, buľvách, prípadne koreňoch vykúsavajú otvory alebo ploché nepravidelné jamky s priemerom až 30 mm.

Siatica má do roka dve generácie. Prezimujú dospelé húsenice v pôde, ktoré skoro na jar obnovujú živný žer. Nedospelé jedince počas zimy hynú. Koncom apríla sa zakukľujú pod povrchom pôdy. Motýle sa liahnu v máji a lietajú až do konca septembra. Samičky kladú vajíčka v skupinách po 3 - 40 kusoch na rastliny alebo na povrch pôdy. Už po 10 dňoch sa liahnu húsenice, ktoré škodia od mája do júla. Najprv obžierajú nadzemné časti rastlín, po zalezení do pôdy aj podzemné časti. Po treťom zvliekaní, kedy sa stávajú svetloplaché, zaliezajú do hornej vrstvy pôdy alebo sa skrývajú na miestach chránených pred svetlom. Väčšina húseníc sa v júli zakukľuje a v auguste sa liahne druhá generácia motýľov. Tieto kladú vajíčka, z ktorých druhá generácia húseníc škodí na ozimných plodinách. Prezimujú v pôde najčastejšie v hĺbke 15 - 25 cm, ale v neskoršej jeseni niektoré zaliezajú hlbšie až do 50 cm.

Motýľ je dlhý okolo 20 cm, v rozpätí krídel 3,5 - 4,5 cm, predné krídla sú žltkasto hnedé alebo sivé, niekedy čierne, zadné krídla sú belavé alebo sivobiele so žltkastohnedou obrubou a sivými žilkami. Húsenice sú dlhé 5 cm, hrubé, valcovité, tmavo olivové so zelenkastým odtieňom, odspodu sú jasnejšie s tmavou čiarou na chrbte. Majú 4 páry panôžok, hlavu majú hnedú s tmavými bodkami.

Premnoženie siatíc je závislé od teplých suchých podmienok; vlhké roky sú pre vývoj nepriaznivé.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 4 v správe Ing. STANISLAVA BAROKA, ÚKSÚP - OOR.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down