20.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zs. Simon kritizuje novelu zákona o pozemkových úpravách

Strana SMER-SD pripravuje tisíce ľudí o ich majetok. Tvrdí to exminister pôdohospodárstva a poslanec NR SR Zsolt Simon, pričom poukazuje na pozmeňujúci návrh k novele zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách.

Návrh predložili poslanci Smeru-SD na rokovaní pôdohospodárskeho výboru. V ňom sa píše, že na území bývalého vojenského obvodu (VO) Javorina sa register pre dotknuté katastrálne územie alebo jeho časti zostaví na základe údajov platných ku dňu prechodu vlastníctva dotknutého pozemku na štát. S touto časťou Zs. Simon problém nemá. Prekáža mu však, že podľa spomenutého pozmeňovacieho návrhu takto vyhotovený register sa po jeho schválení nezapisuje do katastra nehnuteľností.
"Na čo urobiť takýto register, keď ho nezapíšeme do katastra nehnuteľností? Ako vlastník preukáže svoj majetok, keď nebude mať list vlastníctva? Kedy dostane list vlastníctva? Ako bude môcť nakladať so svojím vlastníctvom bez neho? Dokedy bude ministerstvo predávať majetok, ktorý v skutočnosti patrí niekomu inému?" pýta sa opozičný poslanec.
Ako ďalej dodal, nateraz na všetkých pozemkoch figuruje Slovenská republika a tento majetok má v rukách ministerstvo obrany. "To veselo zverejňuje výzvy, kde predáva pozemky vo vojenskom priestore. Predáva budovy. Tie sú majetkom štátu, ale pozemky pod ním sú predmetom podľa mňa reštitučných nárokov, ktoré možno dodnes neboli posúdené," poukázal Zs. Simon. Podľa neho rezort obrany predáva napríklad areál Dvorce, kde sú pozemky predmetom reštitúcie. Robertovi Ficovi a jeho vláde podľa Zs. Simona nezáleží na vyriešení reštitúcií.
O novele by mal parlament rokovať až po prezidentských voľbách. Rozhodla tak parlamentná väčšina na návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku.
"Cieľom navrhovanej novely zákona o pozemkových úpravách je presný opak toho, čo tvrdí poslanec Zs. Simon. Účelom je zjednodušiť a sprehľadniť proces identifikácie pôvodných parciel a vlastníckych práv k týmto parcelám. To znamená vrátiť stav do obdobia, kedy boli pozemky vyvlastnené pre vznikajúci VO Javorina. Takto sa budú môcť pôvodní vlastníci, respektíve ich dedičia jednoduchšie dostať k svojim pozemkom," uviedol pre TASR v reakcii na Simonove vyjadrenia riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Peter Hajnala.
"Vedenie rezortu obrany sa od samého začiatku snažilo urýchliť proces reštitúcií, čoho dôkazom je navýšenie finančných prostriedkov Vojenským lesom a majetkom SR, š. p. na právne služby, ktoré smerujú k urýchleniu procesu reštitučných nárokov," reagovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková.
Pripravovanou novelou zákona o pozemkových úpravách, ktorého gestorom je ministerstvo pôdohospodárstva, podľa nej nejde v žiadnom prípade o sťaženie návratu pozemkov pôvodným vlastníkom. "Jej cieľom je presný opak. Účelom je sprehľadniť a zjednodušiť celý proces v prospech občanov, najmä im umožniť, aby mohli tieto pozemky aj reálne užívať," zdôraznila.
Dodala, že pozemky pod prebytočným majetkom, ktorý je predmetom predaja v bývalom VO Javorina, v žiadnom prípade neboli a nie sú predmetom reštitúcií. "To znamená, že ministerstvo obrany nenakladá s pozemkami, na ktoré boli uplatnené reštitučné nároky. Pozemky vedené v katastri nehnuteľností ako zastavaná plocha a nádvoria a ostatné pozemky, ktoré sa nachádzajú v areáloch vojenských objektov, boli posudzované priamo na mieste. A to Obvodným pozemkovým úradom v Kežmarku v roku 2009, ktorý stanovil rozsah pozemkov, ktoré v rámci reštitúcií vydá a ktoré nie je možné v zmysle zákona č. 229/1991 Zb. vydať," podčiarkla Balleková.
"Poslanec Zsolt Simon by mal v prvom rade nastaviť zrkadlo do vlastných radov. Vláda Ivety Radičovej, ktorej bol členom, sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že dokončí proces riešenia reštitučných nárokov vo Vojenskom obvode Javorina, pričom za cieľ si dali navrátiť majetok oprávneným osobám. Bol to však len jeden z ďalších prázdnych sľubov. Takmer 8200 oprávnených osôb, ktorí sa napriek ich sľubom nedostali k svojmu majetku, je toho dôkazom," uzavrela Balleková. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down