Ochrana proti stonkovým krytonosom na repke
Prvé výskyty chrobákov boli zaznamenané v priebehu siedmeho týždňa. Signalizácia ošetrenia je v súvislosti s potvrdeným výskytom vajíčok v rastlinách odporúčaná pre teplé oblasti už koncom ôsmeho týždňa pre zvyšok oblastí do 450 metrov nad morom najneskôr do konca deviateho týždňa. Chrobáky (samce aj samice) sú v poraste už od jesene, a teda akékoľvek oteplenie počas dňa dokáže obe pohlavia aktivovať. Predpoveď počasia ukazuje na nevýrazný priebeh počasia spojený so zrážkami. Počas dňa sa budú teploty pohybovať okolo 10 až 15 °C.
Krytonos štvorzubý
Odborne Ceutorhynchus quadridens je menší ako repkový, dlhý 2,5 - 3,5 milimetra, na krovkách pri štítku má bielu škvrnu. Larvy dorastajú do 4 až 5 milimetrov. Jeho škodlivosť je menšia, samičky kladú vajíčka do listových stopiek, alebo okolia žiliek listov. Larvy sa živia v strednej žile listu, listovej stopke a neskôr v byliach. Rastliny sú oslabené.
Krytonos repkový
Odborne Ceutorhynchus napi nalietava do porastov pri teplotách 10 až 12°C, zatiaľ sa neobjavil. Kritické číslo je jeden kus na 40 rastlín pre krytonosa repkového, pre krytonosa štvorzubéhojekritické číslo štyri až šesť chrobákov za tri dni v Mőrickeho miske, alebo dva chrobáky priemerne za tri dni na jeden lepový pás. Chrobáky po prelete do porastov repky ešte asi dva týždne žerú a pária sa, potom začnú samičky klásť vajíčka. Na ošetrovanie teda zostáva pomerne dlhé obdobie, netreba sa unáhliť, radšej vyčkať na dosiahnutie kritického čísla. Pripomínam, že krytonos repkový je väčší, imága dosahujú veľkosť tri až štyri milimetre. Po naletení na porast, počas úživného žeru, vyžierajú imága do listov a stoniek malé otvory a následne kladú samičky vajíčka do hornej časti stoniek. Vyliahnuté larvy vyžierajú stržeň stonky smerom dolu. Vyvinuté larvy veľkosti šesť až osem milimetrov, opúšťajú stonku nad zemou a kuklia sa v pôde. Oslabené stonky sa lámu.
Možnosti ochrany
Medzi bioracionálne prípravky na báze neonikotinoidov acetamiprid pribudli dva nové prípravky. Acetamiprid je systémový insekticíd, ktorý pôsobí ako neurotoxikant (blokáda nikotínového ACh receptoru v postsynaptickej membráne).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.