05.09.2022 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zošľachtená valaška aj pre budúce generácie

Pred 40 rokmi bolo na Slovensku uznané prvé národné autochtónne plemeno - zošľachtená valaška. Ide o dedičstvo po generácii ovčiarov z 50. až 80. rokov minulého storočia a aj v súčasnosti prináša do horských a podhorských oblastí život, ľuďom prácu, úžitok a dokumentuje symbiózu fauny a flóry v karpatskom oblúku.


Toto plemeno s kombinovanou úžitkovosťou a prioritným úžitkovým zameraním na produkciu mlieka a najmä mliečnych jahniat, možno nie je také produktívne ako iné plemená, ale je schopné prežiť vo vyšších polohách a udržiavať tam po stáročia utváraný ráz pasienkov a lúk. Spolu s pôvodnou valaškou a cigájou patria medzi najlepších a pritom nenáročných „údržbárov“ krajiny. Spája sa s nimi aj tradičný spôsob pasenia a dojenia oviec, košarovanie a tým prirodzené hnojenie pasienkov.
Nie je všetko len o kvantite mlieka. Horské plemená oviec produkujú mlieko mimoriadnej kvality s vyšším obsahom bielkovín, tuku, mliečneho cukru a celkove využiteľnej sušiny. Dávajú tak vynikajúcu surovinu na výrobu prírodných, najmä zrejúcich ovčích syrov. Pôvodné plemená oviec sa však čiastočne dostávajú na chovateľskú perifériu, kam ich vytláča intenzívny chov oviec, postavený na zväčša zahraničných plemenách. Našťastie, aj napriek veľkej konkurencii cudzích špecializovaných plemien, má zošľachtená valaška na Slovensku stále svoje miesto a početné zastúpenie.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 36.

Ukážka z Národnej výstavy hospodárskych zvierat v Nitre – plemenný baran plemena pôvodná valaška - chovateľa Vojtecha Štulajtera z Brezna - viď sekcia VIDEÁ


Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down