Počas tohto leta bol zaznamenaný zvýšený výskyt slimákov. Spôsobilo to vlhké a teplé počasie. Výskyt tiež podporujú teplé zimy. Slimákom vyhovujú porasty na ťažkých, vlhkých, kyslých pôdach a najmä keď sú plytko orané a majú hrudovitý povrch.
Slimáky sú polyfágy, poškodujúce rôzne klíčiace a vzchádzajúce, ale aj staršie, vyvinuté rastliny. Najväčšie škody spôsobujú v zatvorených priestoroch: skleníkoch, foliovníkoch a pareniskách. Škodia aj v záhradách na zelenine a drobnom ovocí. V priaznivých rokoch, po premnožení môžu škodiť aj na poľných plodinách: obilninách, cukrovej repe, zemiakoch, hrachu, fazuli, maku, lucerne, ďateline...
Slimáky škodia vyhrýzaním dužinatých častí rastlín a plodov, tiež poškodzujú listy vyžieraním nepravidelných otvorov a môžu spôsobiť aj holožery - požiarením celých listov, keď zostávajú nepoškodené len hlavné žily. Obľubujú najmä sadenice zeleniny a mäkké plody – napríklad jahody. Na plodoch a koreňoch sú často hlboké otvory. Neklamným znakom výskytu slimákov sú stopy po slize, ktorý zanechávajú na poškodených rastlinách.
Najškodlivejšie druhy slimákov v poľnohospodárstve sú z čeľadí slizniakovité (Limacidae), slizovcovité (Arionidae) a Agriolimacidae. U nás najväčšie škody spôsobujú tieto druhy: slizniačik poľný - Deroceras agreste, slizniačik sieťkovaný – Deroceras reticulatum, slizovec záhradný – Arion hortensis, slizniak najväčší – Limax maximus a posledných rokoch aj slizniak španielský - Arion lusitanicus. Pri priaznivom počasí (vlhko a teplo) sa môžu premnožiť a zničiť celý porast napadnutej plodiny.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.