Slnečnicu ročnú napáda pomerne málo škodcov. Najnebezpečnejší sú škodcovia poškodzujúci mladé rastliny vo fáze vzchádzania. V tomto období škodcovia môžu úplne zničiť mladú rastlinu a ak je zničené veľké percento mladých rastlín, musí sa poškodený porast dosiať alebo vyorať a znovu zasiať. Počas druhej polovici vegetácie nadzemné časti, najmä listy a puky napádajú vošky a to: voška maková (Aphis fabae) a voška slamihová (Brachycaudus helichrysi) a bzdochy, najmä bzdôška obyčajná (Lygus rugulipennis). Súkvetia slnečnice poškodzujú vošky a vijačka slnečnicová (Homeosoma nebulellum).
Vtáky - škodcovia slnečnice
Vtáky škodia na slnečnici v dvoch obdobiach: na jar v čase sejby a vzchádzania rastlín a potom v druhej polovici leta až do konca vegetácie. Na jar, po sejbe slnečnice, ale aj iných plodín, niektoré druhy vtákov vyžierajú napučané klíčiace semenná a vyzobávajú tiež klíčiace rastliny. Druhé obdobie, v ktorom vtáky zapríčiňujú škody na slnečnici, je v druhej polovici vegetácie od začiatku vytvárania semien až do samotného zberu. V tomto období sa vtáky živia dozrievajúcimi a zrelými semenami. Vyzobávajú semená z úborov a pritom oveľa väčšie množstvo semien roztrúsia ako skonzumujú. Takýmto spôsobom sú poškodené skoro všetky porasty a to vo väčšej alebo menšej miere. Väčšie škody sú na malých parcelách a tých, ktoré sú v blízkosti dedín. Obyčajne sú viac poškodené okraje polí ako stred porastov. Takto škodia nasledovné druhy vtákov: vrabec domový, holuby, hrdlička poľná, hrdlička záhradná, havran čierny, straky, škorce a iné.
Ochrana porastov
Významným opatrením, ako znížiť škody, ktoré spôsobujú vtáky koncom vegetácie, je skorý a rýchly zber úrody. Plašením vtákov použitím zvukových a svetelných efektov sa tiež dá znížiť škodlivosť. V súčasnosti sa používajú sofistikované prístroje vysielajúce rôzne nahrané zvuky, ktoré sú kombináciou zvukov poraneného vtáka, výstražných krikov vtákov a hlasu predátorov. Používajú sa aj optické plašiče v podobe špirál, ktoré sú natreté dúhovou farbou. Tieto optické plašiče nemajú dlhú účinnosť, lebo pomerne inteligentné vtáky si na ne rýchlo zvyknú.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.