V posledných rokoch zaznamenávame nárast pestovateľských plôch slnečnice, ktorá je považovaná za trhovo atraktívnu plodinu a stala sa významnou súčasťou ľudskej výživy. Kráľovná polí – ako sa slnečnici hovorí hlavne v čase jej kvitnutia, je plodina, ktorá sa bez intenzívnej ochrany v priebehu vegetačného obdobia nezaobíde.
Špecifiká vegetačného obdobia
Nezanedbateľný význam slnečnice je aj pre živočíšnu výrobu, pre ktorú poskytuje cenné krmovo.
Slnečnicu považujeme za teplomilnú rastlinu, ktorá nemá rada príliš kyslé pôdy a spravidla vytvára dlhý kolovitý koreň, ktorý jej umožňuje čerpať vlahu a živiny aj z hlbších vrstiev pôdy. Nemala by sa siať po predplodine ako sú repka olejná a sója hlavne zo zdravotného hľadiska.
V tomto pomaly sa končiacom vegetačnom období pre slnečnicu sme sa mali možnosť presvedčiť aj o tom, že je to plodina rýchlo sa prispôsobujúca podmienkam prostredia, hlavne čo sa týka vlahy.
Ako dobre vieme, vo väčšine regiónov Slovenska sme mali v tomto vegetačnom období nadpriemerné úhrny zrážok a tak slnečnica mala dostatočný prísun vlahy aj vo vrchných vrstvách pôdy. Teraz pri dozrievaní máme možnosť sledovať na poliach, že rastliny slnečnice, na ktorých sú dobre vyvinuté veľké úbory, sú pováľané – vyvrátené aj s koreňom a pritom sme nezaznamenali nadmerne silné vetry. Pri podrobných prehliadkach takýchto slnečníc sme vo väčšine prípadov nezaznamenali závažné chorobné príznaky, ale veľmi plytký, bohato rozkonárený koreň .
Slnečnica nepotrebovala vytvárať dlhý kolovitý koreň na to, aby sa dostala k vlahe – mala jej dostatok aj vo vrchných vrstvách pôdy, avšak takýto koreň nie je schopný udržať slnečnicu vo vertikálnej polohe.
Zber takto poľahnutých slnečníc bude náročný, čo sa určite prejaví na redukcii úrod.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.