18.10.2016 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prečo sa diviaky premnožili?

Premnožené diviaky sú problémom obcí a aj väčších miest v celej Európe. Poľnohospodárom ničia úrodu, záhrady a za potravou zájdu aj na sídliská.

Vo všeobecnosti je zrejmé, že stavy divej zveri u nás stúpajú. Diviaky ničia repku olejnú, kukuricu, vyrývajú viničné kry, obžierajú bobule hrozna. Poľnohospodári a vinohradníci pritom uskutočňujú viaceré preventívne opatrenia, ako sú elektrické oplôtky pred zverou, repelenty, zmena osevných plánov či tzv. nárazníkové zóny, ktoré by zabrzdili hladnú a migrujúcu zver v nájazdoch na polia. Ani tie však nepomáhajú. Podľa údajov Slovenskej poľovníckej komory narástol počet diviakov na Slovensku v rokoch 1967 až 2014 o 532 percent (zo 7 600 na 40 400) a podľa iných údajov ešte i viac.
Vysoké premnoženie diviakov majú za následok klimatické zmeny. Mierne zimy sú holým faktom. A to znamená pre dianie v lese veľa. Kopytníky majú v zime prístup k potrave. Je malý úhyn, veľa mláďat zimu prežije.  Darí sa im dobre aj vďaka množstvu monokultúr na poliach, kde majú dostatok potravy a nerušené úkryty. Najväčším problémom je podľa poľovníkov práve zmena poľnohospodárskej výroby.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 42.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down