Spoločnosť Pioneer HI-Bred v termíne od 6. do 20. októbra 2016 zorganizovala šesticu verejných zberov kukurice a to v Dolnom Dubovom, Sokolciach, Orávke, Komoči, Šali a Lúči s cieľom predstaviť kompletné portfólio hybridov kukurice v rôznych agro-ekologických podmienkach a výrobných oblastiach s vyústením do verejných zberov s konkrétnymi výsledkami, vďaka čomu si tak pestovatelia mohli overiť, ktorým materiálom sa v akých podmienkach darí v kontexte dosiahnutých úrod.
Prehliadka zrnových hybridov kukurice
„V pokuse predstavujeme celkovo 21 materiálov, z toho 15 dôležitých zrnových hybridov kukurice,“ informoval o skladbe pokusu Ing. Štefan Író, zástupca spoločnosti Pioneer.
Prehliadku odštartovali najskoršie materiály z portfólia spoločnosti z FAO skupiny 300 - 350. Hybrid P9025 (FAO 310) je pre tých pestovateľov, ktorí chcú po kukurici čo najskôr zasiať pšenicu. Lídrom poloskorého sortimentu je tohtoročná novinka P9074 (FAO 310), cielene vyšľachtená pre podmienky strednej Európy – najmä Maďarska a Slovenska. Znáša dlhšie trvajúce sucho a nadpriemerne vysoké teploty, najmä v období kvitnutia a tvorby zrna. Zaujme nápadne dlhými, kompletne ozrnenými šúľkami. Je vhodná na skoré sejby kukurice, vyznačuje sa rýchlym počiatočným rastom. "V porovnaní s P9025 disponuje agronomicky lepšou stavbou rastliny a to z pohľadu nižšie umiestnených šúľkov o takmer 20 centimetrov. Počas registračných skúšok ÚKSÚP-u dosiahol priemernú úrodu 13,15 tony zrna na hektár. Aktuálne je to hybrid, ktorý má najlepší pomer zberovej vlhkosti a úrody v rámci poloskorých hybridov (FAO 300 – 350). V pokuse v Dolnom Dubovom, napriek tomu, že je to skorý hybrid, mal jednu z najnižších vlhkostí, dostal sa medzi najlepšie hybridy verejného zberu," dodal M. Jakubec.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.