Pokračujeme v opise najvýznamnejších nebezpečných, vytrvalých druhov burín, medzi ktoré patria: bodliak ovisnutý, ihlica tŕnitá, lopúch plstnatý, palina obyčajná, pichliač roľný, pŕhľava dvojdomá, pýr plazivý, ruman roľný, štetka laločnatá, štiav menší, vratič obyčajný. V predchádzajúcom článku sme opísali prvé tri, teraz pokračujeme opismi ďalších druhov.
Palina obyčajná (Artemisia vulgaris)
Patrí do čeľade astrovité (Asteraceae). Areál druhu zahŕňa prakticky celú Európu a veľkú časť západnej polovice Ázie, vyskytuje sa aj v severnej Afrike a zavlečený bol aj do Severnej Ameriky. Palina obyčajná je typická rumovisková rastlina, rastie na navážkach, okrajoch ciest, smetiskách, má rada pôdu s väčším obsahom dusíka. U nás je to jedna z najbežnejších burín.
Rastliny paliny obyčajnej sú trváce byliny, ktoré dosahujú výšku 50 až 200 centimetrov. Stonky sú často červenofialovo sfarbené, v hornej časti bohato rozvetvené. Úbory majú elipsoidný alebo zvoncovitý tvar s dĺžkou 3 – 4 milimetre, sú sediace alebo krátko stopkaté, skladajú metlinu pyramídového tvaru. Kvety sú žltasté alebo červenohnedé. Oddávna je tento druh známy tiež ako liečivá bylina. Palina obyčajná slúži ako živná rastlina pre fúzača Phytoecia nigricornis.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.