K plodinám, ktorých samotné bytie vyvoláva v agronómoch prekvapenie a vzápätí rad odborne ladených otázok, patrí raž trváca Secale cereanum. Ide o medzidruhový hybrid, s ktorého vytvorením sa niektorí šľachtitelia pohrávali ešte začiatkom minulého storočia, hoci pestovateľné odrody boli k dispozícii podstatne neskôr. Naši poľnohospodári nedisponujú praktickými skúsenosťami s touto vyslovene novo-introdukovanou plodinou, pri ktorej predpokladáme v krátkodobom výhľade istý dopyt. Predkladaným príspevkom by sme radi zverejnili základné poznatky o tejto - z nášho pohľadu mnohými benefitmi vyznačujúcej sa trvácej plodiny.
Schopnosť obnovy rastu
Raž trváca je medzidruhovým hybridom, krížencom jednoročného druhu - raže siatej Secale cereale L. a viacročného druhu - raže horskej Secale montamun Guss. Svoju trvácnosť, v podstate schopnosť zregenerovať a obnoviť rast po skosení, si raž trváca bez újmy na úrode udrží tri až štyri roky. Počas tejto doby nie je porast vyrednutý a úroda zelenej hmoty je kvalitnou krmovinou, vhodnou na kosenie či spásanie, prípadne porast poskytuje protieróznu ochranu pôdy. Samotné zrno raže trvácej je v porovnaní s ražou siatou menšie, čo sa prejavuje v podstatne nižšej, t. j. zhruba tretinovej úrode, v rozmedzí iba 2 - 3 tony na hektár. Klas raže trvácej je stredne dlhý a voľne zahustený. Úroda slamy je vyššia (spravidla presahuje 2,5 tony na hektár) až niekoľko násobne vyššia (cez 10 ton na hektár) ako úroda zrna, pričom plnú rodivosť zvyčajne dosahuje až v druhom roku. Počet odnoží môže dosiahnuť niekoľko desiatok.
Nenáročná plodina
V porovnaní s pšenicou ozimnou znáša chladnejšie ako aj vlhšie, či práve naopak suchšie podmienky. Voči mrazom a nízkym teplotám počas vegetačného obdobia je zpomedzi pestovaných ozimných obilnín najodolnejšou. Jesennému rastu raže trvácej praje vlhká, teplotne mierna a časovo dlhá jeseň, počas ktorej dochádza k odnožovaniu a tvorbe koreňovej hmoty, čo prispieva k zvýšeniu nielen mrazuvzdornosti pre prekonanie zimných mesiacov, ale tiež k prekonaniu prípadného sucha na jar. V porovnaní s ražou ozimnou nastupuje tvorba semien pri raži trvácej neskoršie, čo sa týka aj dozrievania semien. Zvyčajne už horúce a suché podmienky v tomto období znižujú úrodu zrna. Zrážky sú prospešné pri obrastaní strniska porastu po kosbách.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.