„Za posledných 15 rokov sme vo vývoji cien mlieka prekonali dve krízy z nich posledná trvá dlho, je dramatickejšia a mnohých chovateľov hovädzieho dobytka dotlačila k rušeniu chovov zameraných na produkciu mlieka, v lepšom prípade k hľadaniu riešení ako túto krízu prežiť.“
Skonštatoval Ing. Stanislav Studénka, Limagrain Central Europe na odbornej konferencii v Nitre a predstavil nový nástroj hodnotenia hybridov kukurice, poukazujúc na výhody cieleného šľachtenia pre ekonomiku podniku.
Efektívnosť výroby krmív
Na základe štúdie Európskej asociácie producentov mlieka (EDF, 2016) sú rezervy v nákladoch na krmivá - čím sú vyššie, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa podnik dostane do straty. Náklady na vlastné krmivá tvoria až 25 percent a ďalších približne 22 percent sú náklady na zakúpené krmivá. Tu sa podľa S. Studénku ponúkajú dve možnosti: „Náklady na doma vyrobené krmivo máte výlučne pod vlastnou kontrolou a náklady na zakúpené krmivá znížime vtedy, ak zlepšíme efektivitu výroby vlastných krmív, ale aj ich kvalitu, ktorá sa premietne do množstva nadojeného mlieka z jedného kilogramu doma vyrobených krmív.“
Jednoduchý nástroj na výber hybridov - Milk+ kombinuje ich úrodový potenciál s kvalitou silážnej hmoty, ktoré vyúsťujú do efektivity krmiva, t. j. koľko mlieka je dojnica schopná nadojiť z jedného kilogramu prijatého krmiva. Produkčný potenciál hybridu predstavuje koľko kilogramov mlieka môžeme získať z jedného hektára.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.