30.01.2017 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendy pri predsejbovom obrábaní pôdy

Obrábanie pôdy je podľa dostupných definícií „súborom operácií, ktorými sa mechanickým spôsobom menia vlastnosti orničnej vrstvy, alebo rizosféry“. Na ornej pôde je určitý spôsob obrábania pôdy základným prvkom každej technológie využívanej pri pestovaní poľnohospodárskych plodín. Pohľad na obrábanie pôdy sa však postupne mení s vývojom poľnohospodárskej techniky, ako aj výsledkami výskumu v tejto oblasti.

Postupy obrábania pôdy sa líšia podľa jednotlivých skupín plodín, ku ktorým sa pôda pripravuje, podľa stavu pôdy po predchádzajúcej plodine a samozrejme podľa podmienok stanovišťa. Voľbu sústavy obrábania pôdy ďalej ovplyvňujú podmienky podnebia a stupeň ohrozenia pôdy eróziou.

Postupy základného obrábania pôdy

V praxi zaužívané postupy, predovšetkým základného obrábania pôdy, možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín, ide o tzv. konvenčné obrábanie pôdy a o ochranné obrábanie pôdy (niekedy sa tiež stretneme s termínom konzervačné obrábanie pôdy). U konvenčného obrábania pôdy je stále hlavnou pracovnou operáciou orba vykonaná radličným pluhom a tomu potom zodpovedajú ďalšie pracovné operácie volené spravidla pri predsejbovej príprave pôdy. Významným znakom tohto systému je to, že na povrchu pôdy nie sú prakticky žiadne rastlinné zvyšky. Naopak, ponechanie rastlinných zvyškov na povrchu pôdy je u spôsobov ochranného obrábania pôdy hlavným rysom a úplne tu odpadá obrábanie pôdy pomocou pluhu. Z dôvodu väčšieho podielu rastlinných zvyškov na povrchu pôdy je potom nutné pri predsejbovej príprave pôdy a aj samotnej sejbe voliť stroje vhodné do tejto technológie, teda také, ktorým zvýšený podiel rastlinných zvyškov na povrchu nespôsobuje problémy.

V našej poľnohospodárskej praxi zatiaľ dominuje konvenčné obrábanie pôdy s využitím orby, ktorá je v týchto systémoch základnou operáciou. Význam orby v sústave obrábania pôdy je agronomickej verejnosti známy. Orba má množstvo nesporne pozitívnych vplyvov na pôdne prostredie a následne aj na poľnohospodárske kultúry, ale má aj niektoré nevýhody. K najväčším nevýhodám orby, ako rozhodujúcej operácie konvenčného obrábania pôdy, patrí jej vysoká energetická a ekonomická náročnosť, výrazne zvyšujúca náklady na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Jednou z nevýhod tejto pracovnej operácie je aj to, že v hĺbke orby sa často vytvára utužená vrstva, ktorá vytvára bariéru pre koreňový systém rastlín a zabraňuje pohybu vody v pôde, čo je dôležité najmä pri vysokých zrážkových úhrnoch. Okrem toho je orba radikálnym zásahom pre pôdny edafón, ktorý významne redukuje. Orbou sa semená burín zapravia do hlbších vrstiev, čím sa prakticky zakonzervujú.

Postupy predsejbového obrábania pôdy

Cieľom obrábania pôdy pred sejbou, alebo sadením je urovnať povrch pôdy po základnom obrábaní pôdy, pripraviť podmienky pre uloženie osiva či sadiva do požadovanej hĺbky pre jednotlivé plodiny, prispieť k odburineniu pôdy ničením vzchádzajúcich burín, v prípade potreby zapraviť do pôdy hnojivá či pesticídy. Z hľadiska mechanického pôsobenia dochádza pri predsejbovej príprave pôdy k plytkému kypreniu, drobeniu a podľa potreby aj k jej primeranému utuženiu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down