Cenový index FAO sa oživil, blíži sa k dvojročnému maximu. Vzrástol najmä v januári, najmä zásluhou cukru a obilnín a to aj napriek vysokým svetovým zásobám.
V januári dosiahol cenový index FAO 173,8 percenta, čo je najvyššia hodnota takmer za dva roky. Zaznamenal 2,1 – percentný nárast z decembrovej hodnoty a je 16,4 percenta nad úrovňou z januára 2016. V priebehu mesiaca vzrástol cenový index pre cukor o 9,9 percenta, čo bolo zapríčinené očakávaným nedostatkom dodávok z Brazílie, Indie a Thajska.
Cenový index FAO pre obilniny vzrástol od decembra o 3,4 percenta na šesťmesačné maximum, pričom vzrástli hodnoty pre pšenicu, kukuricu aj ryžu. Trhy s pšenicou reagovali na nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré obmedzia tohoročnú úrodu, rovnako ako zmenšenie výmer osiatych plôch v USA. Vyššia cena kukurice odráža najmä silný dopyt a neisté vyhliadky na úrodu v celej Južnej Amerike. Zvýšili sa aj ceny ryže, sčasti kvôli prebiehajúcemu štátnemu verejnému obstarávaniu v Indii, čím sa znížili objemy dostupné pre export.
Cenový index FAO je obchodný vážený index sledujúci ceny piatich hlavných komoditných skupín na medzinárodných trhoch. Zatiaľ čo rok 2016 zaznamenal klesanie indexu piaty rok po sebe, január zaznamenal nárast šiesty mesiac po sebe.
Viac sa dočítate v 6. čísle Roľníckych novín