Pre udržanie správneho osevného postupu a obohatenie pôdy je pestovanie strukovín správna alternatíva. Aby sme hneď pri vstupe zabezpečili ozdravenie pôdy, je dôležité osivo moriť prípravkami, ktoré potláčajú jednotlivé choroby.
Signalizačná správa
Choroby klíčiacich semien a vzchádzajúcich rastlín
Vyvolávajú ich huby z rodov Pythium, Rhizoctonia, Aphanomyces, Thielaviopsis, Phoma. Spôsobujú zníženie počtu rastlín na jednotku plochy počas vzchádzania aj v priebehu vegetácie. Porasty trpia rastovými poruchami, predčasne dozrievajú a kvalita semien je negatívne ovplyvnená. Prejav je viditeľný na mladých rastlinkách ich zaostávaním v raste, žltnutím, koreňové kŕčky a bázy stoniek sa sfarbujú do hneda až čierna, podliehajú suchej alebo mokrej hnilobe až postupne odumierajú. Pôvodcovia chorôb pretrvávajú v pôde vo forme spór 4 až 5 rokov a dlhodobo zamorujú pozemky. Napadnutie klíčiacich a vzchádzajúcich rastlín podporuje chladné a daždivé počasie. Preventívna ochrana spočíva v používaní zdravého osiva, správnej agrotechnike a dlhšom časovom odstupe v zaraďovaní hrachu na tú istú parcelu.
Koreňová spála hrachu
Vyvoláva ju Fusarium solani. Najskôr sa prejavuje červenohnedými pásikmi na báze stonky tesne nad povrchom pôdy. Pásiky sa spájajú do škvŕn a pletivo odhníva. Spodné listy napadnutých rastlín majú sivastý nádych, postupne žltnú a odumierajú. V priaznivých podmienkach postupujú vyššie a rastliny celé odumierajú.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.