24.03.2017 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Venujme pozornosť repke a ozimným obilninám

Práce na poli sú v súčasnej dobe po otvorení vegetácie už v plnom prúde, seje sa jarný jačmeň, jarná repka, jarná pšenica. Prihnojenie ozimných plodín už máme za sebou, ba dokonca v niektorých lokalitách už aj druhé. Popri týchto robotách by sme nemali zabudnúť aj na sledovanie výskytu prvých škodcov na repke olejke.

Okienko odborníka

Nástup škodcov repky

Minulotýždňové denné teploty už vyprovokovali „predátorov“ krytonosa repkového k prieskumu prostredia, ale studené noci s mínusovými teplotami, nedovolia ešte naplno tomuto škodcovi v jeho nekalej činnosti (napichávanie a znášanie vajíčok do stoniek repky). Pripomínam umiestniť do porastov žlté lepové doštičky, ktoré farbou prilákajú škodcov.

Napriek tomu, že sa škodcovia naozaj objavujú len sporadicky (prešla som už takmer celé južné Slovensko a našla som len dvoch troch dospelcov zalezených v pazuchách listov cez pravé poludnie), už pestovatelia repky olejky hlavne v južných okresoch začali aplikovať insekticídy proti krytonosovi repkovému. Proti týmto škodcom (neskoršie aj krytonosovi štvorzubému) použijeme kontaktné insekticídy a preto si musíme uvedomiť, že k tomu aby sme dosiahli primeraný efekt aplikovaného insekticídu (a neplytvali sme zbytočne peniazmi) musí postreková tekutina škodcu zasiahnuť. Nemôžeme sa spoliehať, že aplikovaný kontaktný insekticíd viac ako 2 dni dokáže pachom škodcu odpudiť- „zaplašiť“. Preto odporúčam ošetrovať, až keď budú aj nočné teploty plusové, kedy je väčší predpoklad masového náletu a škodlivosti týchto škodcov.

Fómová hniloba, verticíliové vädnutie

Odporúčam nezanedbať ani fungicídnu ochranu proti chorobám. Pri doterajších prehliadkach som našla na starých, síce už odhnitých listoch, napadnutie fómovou hnilobou a je predpoklad, že bez fungicídneho ošetrenia sa dostane choroba na mladé listy a nakoniec prerastie až na stonky. Ako to už býva, na repkových poliach som okrem fómovej hniloby objavila aj prítomnosť verticíliového vädnutia po rozrezaní koreňov a určite to neboli príznaky z nedostatku bóru. Preto pripomínam aj fungicídnu ochranu. Najlepšie aplikovať fungicíd s účinnou látkou tebuconazole, alebo s účinnými látkami prothioconazole tebuconazole.

Ošetrovanie obilnín

Na ozimnom jačmeni som v oblastiach s ťažšou pôdou objavila celkom významné napadnutie typhulou a príznaky po napadnutí hnedou škvrnitosťou a rynchospóriovou škvrnitosťou.

V prípade, že je porast hustý (hlavne pri skorých sejbách), odporúčam v smere riadkov použiť ľahké brány. Týmto zásahom porast prevzdušníme a vybránime veľkú časť napadnutých rastlín. Určite to ale nenahradí celkovú fungicídnu ochranu počas vegetácie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down