Slovensko už dávno nie je sebestačné v potravinách, ba od tejto méty sa čoraz viac vzďaľuje. Aj to je jeden zo záverov, čo vyplynuli z nedávnej tlačovej besedy, ktorá sa konala v Bratislave.
BRATISLAVA. Predstavitelia Potravinárskej komory Slovenska (PKS) a agentúry GfK na nej informovali o výsledkoch najnovšieho prieskumu, ktorý pre PKS realizovala práve vyššie spomenutá agentúra GfK.
Z výsledkov tohto prieskumu vyplynulo, že podiel potravín, vyrobených na Slovensku, sa medziročne opäť znížil, a v súčasnosti dosahuje už len 37,2 percenta.
Agentúra GfK robila takýto prieskum, objednaný zo strany PKS, po prvý raz už v roku 2011. Vtedy bol podiel potravín, vyrobených v SR a prítomných na pultoch obchodov v SR, ešte relatívne priaznivý, a dosahoval 50 percent. Odvtedy sa však kontinuálne znižuje.
Ako pre redakciu týždenníka Roľnícke noviny uviedla Ing. Jarmila Halgašová, riaditeľka PKS, na základe najnovšieho výskumu sa dá tvrdiť, že vyššie spomenutý podiel medziročne klesol o 1,3 percenta. Od roku 2011 do roku 2017 tak podiel potravín, vyrobených na Slovensku, a vystavených na pultoch obchodných systémov v SR, klesol viac než o 25 percent.
„Z najnovšieho prieskumu vyplýva aj to, že nadpolovičný podiel si z potravín, vyrobených na Slovensku, zachovávajú len tovary s nízkou pridanou hodnotou, napríklad mlieko či minerálne vody. Avšak podiel domácich potravín s vyššou pridanou hodnotou aj naďalej klesá, a práve tieto produkty sú v čoraz väčšej miere nahrádzané dovozom zo zahraničia,“ uviedol v tejto súvislosti Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska, a vo vysvetlení dodal, že „to je zlá správa nielen pre občanov SR, ale aj pre budúcnosť celej slovenskej ekonomiky“.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)