Ampligo - dve muchy jednou ranou.
S rozvojom bioplynových staníc výrazne narástla už dosť veľká rozloha kultivačnej plochy kukurice. Kukurica patrí medzi tzv. C4 rastliny, preto je schopná maximálne využívať dostupný oxid uhličitý pre fotosyntézu pri relatívne malej strate vody. Produkuje tak biomasu veľmi efektívne. Táto schopnosť je vykúpená jej vyššími teplotnými požiadavkami. Ak je kukurica vystavená stresovým faktorom, cesta pre hubové patogény je uľahčená a následne dochádza k rozvoju chorôb. Stresové faktory môžu byť fyzikálne (teplota resp. chlad, vlhkosť) a biotické (k poškodeniu rastliny dochádza napríklad požerom). Je preto veľmi dôležité zvoliť správny hybrid kukurice a s tým spojenú kvalitnú insekticídnu ochranu v podobe prípravku Ampligo. Nezabudnite aj na choroby, tie vyrieši Quilt Xcel.
Zdrojom mykotoxínov v siláži môže byť samotné pole. Druhým zdrojom je zlé spracovanie a uskladnenie. Produkcia kvalitnej siláže s nízkym obsahom nežiadúcich látok začína tak už na samotnom poli.
Mykotoxíny produkované na poli sú spojené predovšetkým s rozvojom fuzarióz, ktoré sú zodpovedné za kumuláciu mykotoxínov (fuzariotoxínov) ako sú: DON (deoxynivalenol), zearalenon, fumonisíny (Fb1 a Fb2) a T-2 toxín. Zástupcovia rodu Fusarium napádajú korene, stonky i šúľky. Taxonómia tejto skupiny patogénov je veľmi zložitá a počet zástupcov je vysoký. Ide predovšetkým o Fusarium graminearum (pohlavná forma Giberella zeae), ktorý napáda stonky a je zodpovedný za kumuláciu DON, T-2 toxínu a zearalenonu. Optimálnymi podmienkami pre infikovanie je chlad a vlhko, kedy sú vnútorné obranné mechanizmy kukurice oslabené. Šúľky sú poškodzované prevažne patogénom Fusarium verticillioides (pohlavná forma Giberella fujikuroi) a infekcia vedie ku kumulácii fumonisínov (Fb1 a Fb2) a moniliforminu. Rast mycélia prebieha najlepšie pri vlhkosti zrna pod 35 % a ustáva pri hodnote 17 %, preto sa odporúča vysušiť zrno pod 15%.
Nie vždy je však vizuálny prejav patogénu premietnutý do výslednej hladiny mykotoxínov v produkcii. A naopak, niekedy aj pri relatívne zanedbateľnom napadnutí porastu môže byť obsah mykotoxínov veľmi vysoký.
V literatúre je všeobecne známa spojitosť napadnutia porastu kukurice víjačkou, následný nástup hubových patogénov s finálnym výskytom mykotoxínov v produkcii. Ochrana pred náletom víjačky je preto zásadným opatrením. Obmedzenia môžu byť agrotechnického charakteru (dôkladné rozbitie pozberových zvyškov a ich zapracovania) až po redukciu zaradenia kukurice v osevnom slede.
Z víjačky sa stal bežný škodca na našich poliach. Treba s ním počítať v každej pestovateľskej sezóne, obzvlášť s daždivým a chladnejším počasím. Húsenice vyvíjajúce sa v rastlinách kukurice nielenže vplývajú na prípadný rozvoj chorôb, ale svojim požerom a následným lámaním stebiel kukurice znižujú úrodu. Značnou mierou môžu dopomôcť ku skaze aj dospelce kukuričiara koreňového.
Vzhľadom k relatívne širokému obdobiu, v ktorom je potrebné kukuricu chrániť, ako i rozdielnym škodcom v rôznych vývojových štádiách je optimálnou voľbou ošetrenie prípravokom Ampligo.
Ampligo je dvojzložkový insekticídny prípravok (ú.l. chlorantraniliprol, lambda-cyhalothrin) s nízkym dávkovaním a flexibilným použitím. Je určený na kontrolu všetkých vývojových štádií víjačky kukuričnej a dospelcov kukuričiara koreňového v porastoch kukurice. Rýchly nástup účinku a dlhodobé reziduálne pôsobenie aj pri vysokých teplotách (nad 28ºC) a vysoká odolnosť voči zmytiu dažďom zabezpečuje spoľahlivú ochranu kukurice v období letných mesiacov. Ampligo nepriamo obmedzuje napadnutie kukurice chorobami a tým znižuje obsah mykotoxínov v produkcii aj v potravinovom reťazci. Obsahuje modernú formuláciu stabilnej suspenzie mikrokapsúl so ZEON technológiou. Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou je translaminárny pohyb v rastline, účinná látka sa dokáže pri aplikácii na povrch listu premiestniť aj na spodnú stranu. Pôsobí tak presne tam, kde víjačka kladie vajíčka a účinok je tak vysoko spoľahlivý.
S fungicídom proti chorobám i stresu zo sucha
Ďalším efektívnym spôsobom pre obmedzenie mykotoxínov sú fungicídy. Z nášho portfólia ponúkame špecialistu Quilt Xcel, ktorý vďaka obsahu strobilurínovej a azolovej zložky (azoxystrobin, propiconazole) dokáže účinne chrániť pred chorobami kukurica, obmedziť výskyt mykotoxínov v zrne i siláži a súčasne má pozitívny vplyv na úrodu. Tieto vlastnosti boli preukázané aj v registračných pokusoch ÚKSÚP a sú uvedené v etikete prípravku Quilt Xcel. Tank-mix Ampligo (0,2 l/ha) a Quilt Xcel (1,0 l/ha) je ideálnou kombináciou pre riešenie škodcov a chorôb v kukurici. Úrodové navýšenie je potom už len príjemným benefitom.
Vysoký podiel kukurice v osevných plánoch v spojitosti s častým zastúpením obilnín nesie riziká z hľadiska nárastu výskytu a následného šírenia chorôb a škodcov kukurice. Okrem helmintosporiózy kukurice ide o množstvo chorôb, ktoré nevykazujú viditeľné symptómy na rastlinách, ale svojim pôsobením majú negatívny dopad na úrodu. Samostatnou kapitolou sú choroby, ktoré znižujú kvalitu úrody produkciou mykotoxínov. Práve tie sú úzko spojené s výskytom fuzarióz, ktoré majú svoj pôvod v kukurici rozložený do niekoľkých fáz rastu tejto plodiny.
Quilt Xcel je dvojzložkový systémový fungicíd s kuratívnym a preventívnym účinkom a širokým spektrom kontrolovaných chorôb v kukurici. Popri fungicídnej aktivite vyvoláva v rastline zmeny na fyziologickej úrovni, ktoré jej umožňujú ľahšie zvládať pôsobenie stresorov v podobe sucha, chladu či vysokých teplôt. Prínos aplikácie prípravku Quilt Xcel môžeme v tomto ohľade pozorovať v podobe silnejšieho a pevnejšieho stebla a lepšie opelených špičiek šúľkov. Oddialené starnutie listov (green efekt) dosiahnuté pôsobením účinnej látky azoxystrobin umožňuje dlhšie a efektívnejšie ukladanie asimilátov do zberanej hmoty.
Quilt Xcel má veľa prínosov pre pestovateľa
- Umožňuje rastlinám lepšie zvládať stres zo sucha a stres zo zamokrenia. Za Sucha Quilt Xcel spomaľuje straty vody, pomáha kukurici tolerovať obdobie sucha prostredníctvom lepšieho hospodárenia s vodou. V období s prebytkom vody Quilt Xcel pomáha kukurici odolávať stresu zo zamokrenia prostredníctvom širokospektrálnej účinnosti proti chorobám a podporou tvorby silnejšieho a hlbšieho koreňového systému pre lepší príjem živín.
- Umožňuje rastlinám „prevádzkovať“ fotosyntetický aparát po dlhšiu dobu. Tým predlžuje dobu aktívnej vegetácie a zvyšuje úrodu.,
- Umožňuje kukurici maximalizovať príjem slnečnej energie s následným „pretavením“ do podoby zrna. Klasy sú robustnejšie, s vyšším počtom zŕn, ktoré lepšie vyplňujú vreteno. Len dve až tri zrná v klase naviac, čo je asi 1-1,5 gramu, umožní dosiahnuť vyššiu úrodu o 0,1 t/ha.
- Napomáha vytvoriť pevnejšiu stonku s nižšou náchylnosťou k poliehaniu, čo umožňuje následne efektívnejší zber s nižšími stratami. Pomáha kukurici zvládať nepriaznivé poveternostné podmienky, hlavne silný vietor v závere vegetácie. Efektívnejší zber nepoľahnutého porastu vedie k lepšiemu využitiu techniky, úspore pohonných hmôt a zefektívneniu pracovného času.
- Zabezpečuje kuratívnu a preventívnu kontrolu širokého spektra chorôb prostredníctvom dvoch účinných látok (azoxystrobin + propiconazole). Mobilita účinných látok v rastline zabezpečuje ochranu priamo nezasiahnutých častí rastlín i nových prírastkov. Širokospektrálna účinnosť proti patogénom umožňuje aktívne znižovať množstvo mykotoxínov v zrne a v siláži, čím Quilt Xcel napomáha znižovať obsah mykotoxínov v potravinovom reťazci.
Skúsenosti a odporúčania
Z hľadiska maximálne možného obmedzenia mykotoxínov v produkcii je dôležité zamedziť mechanickému poškodeniu a následnému infikovaniu rastlín hubovými patogénmi. Z tohto hľadiska odporúčame použiť tank-mix prípravku Quilt Xcel 1,0 l/ha a insekticídu Ampligo 0,2 l/ha.
RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia