Pestovateľom zemiakov bol určený odborný seminár, ktorý v Senci v mesiaci marec zorganizovala spoločnosť Syngenta Slovakia. Témy podujatia boli upriamené na aktuálny nelichotivý stav pestovania zemiakov na Slovensku – na príčiny a fakty, ktoré za týmto stavom stoja, ďalej na hospodársky závažné choroby zemiakov a na riešenia v ochrane porastov tohto nášho „druhého chleba“.
Hostí odborného semináru privítala Ing. Elena Široká Benkovská zo spoločnosti Syngenta, ktorá v úvode skonštatovala, že práve v Senci a jeho okolí je viacero veľkých producentov - pestovateľov zemiakov, čím sa táto lokalita stala významnou z pohľadu výroby zemiakov na Slovensku.
Aktuálny stav
Ing. Marián Tokár z ÚKSÚP-u - skúšobná stanica Spišská Belá, sa zameral na poznatky získané pri skúšaní odrôd zemiakov v posledných dvoch rokoch a na situáciu v ich pestovaní v SR: „V rámci EÚ sa Slovensko zaraďuje medzi krajiny s malými pestovateľskými plochami, čo je však horšie v spotrebe zemiakov sme štvrtí odspodu.“
Pokles pestovateľských plôch zemiakov podľa Situačnej a výhľadovej správy k 30. júnu 2016, je o 11,4 percenta v porovnaní s rokom 2014, v prípade veľmi skorých zemiakov až o 16 percent, t. j. pokles na 778 hektárov. V prípade výroby sadiva sme padli na 438 hektárov, pritom pár rokov dozadu sme robili sadivo na niekoľko tisíc hektároch.
„Čo sa týka produkcie zemiakov, v roku 2015 – sme išli dolu takmer o 19 percent, t. j. na 144 tisíc ton. Intenzita dosahovania úrod je na úrovni 17,93 tony z hektára, t. j. pokles o 9 percent. Domáca produkcia kryje spotrebu len na 54,4 percenta. V roku 2016 sme zemiaky pestovali na 8 271 hektároch. K 15. septembru 2016 sa produkcia odhadovala z plochy 7 482 hektárov na 180 456 ton s úrodou 24,12 tony na hektár, t. j. išlo o zvýšenie 20 percent, čo sa pripisuje priaznivému roku pre pestovanie zemiakov,“ uviedol M. Tokár a dodal: „Môžeme konštatovať, že pestovateľské plochy idú neustále dole a dostali sa na úroveň 8 000 hektárov s produkciou okolo 140 -150 000 ton, v mimoriadnom roku sa približuje k hranici 190 000 ton. Úroda veľmi kolíše, ročníkovo je veľmi nevyrovnaná, čo je veľmi zlá správa pre pestovanie zemiakov na Slovensku. Pokiaľ sa nezastabilizujú úrody a ich produkcia, nie je možné kalkulovať s dobrými cenami a celkovou stabilitou výroby zemiakov na u nás.“
Príčiny stavu
Za prekvapujúce M. Tokár považuje, že v Nitrianskom, Bratislavskom a Trenčianskom kraji, ktoré považujeme za novodobé zemiakové oblasti - pestujú zemiaky približne na 3 000 hektároch, väčšinou pod závlahou, čomu odpovedá aj úroda, ktorá je tu najstabilnejšia. Dobrou správou je, že sa zemiaky aj naďalej pestujú v Prešovskom kraji na najväčších výmerách, avšak bez závlahy.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.