05.06.2017 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kam kráčaš, slovenský agrokomplex?

Pred rokom 1990 pracovalo v slovenskom agrokomplexe viac ako 360 tisíc pracovníkov, v súčasnosti ich je okolo 55 tisíc. Najdôležitejším partnerom miestnej územnej samosprávy na vidieku boli jednotné roľnícke družstva a štátne majetky, ktoré vytvárali pracovné príležitosti. Starali sa o životné podmienky vidieckeho obyvateľstva, ale najmä podporovali rozvoj občianskej a technickej vybavenosti obcí a infraštruktúry vidieka.

MODRA. Cieľom seminára, ktorý pod názvom Programy slovenského vidieka, trendy ďalšieho vývoja v agrárnom rezorte a na vidieku: Kam kráčaš, agrokomplex?, ktorý  v dňoch 16. a 17. mája 2017 zorganizoval v Modre Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky (SZVTA) v spolupráci s  Neziskovou organizáciou rozvoja vidieckej turistiky (NORVT), bolo predstaviť účastníkom súčasné premeny  slovenského vidieka, najmä prínosy vidieckeho cestovného ruchu a agroturistiky, k rozvoju obcí.

Na seminári sa tiež analyzovali aktuálne problémy výrobcov slovenských potravín a podmienky ich umiestnenia na trhu prostredníctvom obchodných reťazcov.

Analýzy a porovnania

Účastníci sa oboznámili s výsledkami strednodobej analýzy vývoja poľnohospodárstva na Slovensku v porovnaní s vývojom v ostatných krajinách V4 a v Rakúsku, a tiež s pohľadmi na efektívnosť hospodárenia rodinných hospodárstiev a veľkovýrobných podnikateľských foriem.

Ťažisko seminára tvorili príspevky, v ktorých sa prezentovali poznatky a skúsenosti z rozvoja vidieckych obcí a riešenia sociálnych problémov obyvateľov vidieka, spojených napríklad s dochádzkou do práce a s jej vplyvom na rodinný život.

Účastníci seminára sa oboznámili s realizáciou Programu rozvoja vidieka SR na roky 2014 - 2020 a získali poznatky o možnostiach čerpania podporných finančných prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v programovom období na roky 2014 – 2020 so zameraním na realizáciu úspešných projektov obnovy vidieka a agrokomplexu na Slovensku.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down