Poľnohospodárski odborníci z desiatich krajín strednej a západnej Ázie a z Blízkeho Východu sa zdokonaľovali v boji s ničivou hrdzou pšeničnou. Udialo sa to na týždňovom školení, ktoré spoločne zorganizovali Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), Medzinárodné centrum pre výskum poľnohospodárstva v suchých oblastiach (ICARDA), Medzinárodné centrum pre zlepšovanie produkcie kukurice a pšenice a Univerzita z dánskeho mesta Aarhus.
IZMIR. Podobné školenia sú koncipované tak, aby pomáhali krajinám a medzinárodným inštitúciám dôsledne monitorovať výskyt hrdzí, vznik nových druhov hrdzí ako aj ich pohyb v postihnutých regiónoch.
Momentálne sú najrozšírenejšie tri druhy hrdze: žltá, stonková a listová. Tieto ochorenia sú spôsobované hubami, ktorých spóry sú prenášané vzduchom. Spóry týchto húb sa môžu vetrom rýchlo šíriť dokonca aj na veľké vzdialenosti. Následne infikujú stonky a listy rastlín, čo vedie k poškodeniu zŕn a až k 80-percentným stratám na úrode. Výška strát je závislá od lokálnych podmienok.
Dôležité je monitorovanie
"Kritickým bodom je monitorovanie ochorenia, a to najmä z dôvodu možného šírenia sa nových druhov stonkovej a žltej hrdze, ktoré boli identifikované v roku 2016. Je potrebné vytvoriť stratégiu na boj s týmito novými druhmi," povedal Fazil Dusunceli, rastlinný patológ FAO. "Zvyšovanie kvalifikovanosti odborného personálu pomôže dotknutým krajinám lepšie monitorovať vznik, výskyt a pohyb jednotlivých druhov hrdze."
Spomenuté školenie sa konalo v apríli 2017, a nadväzovalo na úspešné výsledky podobného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v roku 2016. Hostiteľom aprílového školenia boli ICARDA a Regionálne centrum pre výskum obilninových hrdzí.
"Toto školenie je logickým pokračovaním predošlých aktivít FAO v danom subregióne," uviedol Hafiz Muminjakov, predstaviteľ odboru ochrany rastlín vo FAO. "Počas rokov 2011 až 2014 FAO poskytla krajinám strednej Ázie technickú podporu, ktorá bola zameraná na monitorovanie a na kontrolu škodcov a ochorení v obilninách."
Výsledky štúdií boli prezentované a prediskutované na regionálnych stretnutiach v kazašskej Alma-Ate a v tureckom Izmire. Výsledky štúdií potom umožnili vytvoriť postupy, zacielené na monitorovanie škodcov a chorôb na obilninových kultúrach.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)