Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v spolupráci s Global Water Partnership Stredná a Východná Európa (GWP CEE) organizoval dňa 7. júna 2017 národný seminár na tému „Sucho – súčasné problémy a riešenia“. Seminár sa uskutočnil v rámci aktivít medzinárodného projektu DriDanube, ktorý je financovaný Dunajským nadnárodným programom (Interreg).
Výmena informácií
Cieľom národného seminára bola diskusia o súčasnom stave a problémoch manažmentu sucha na Slovensku, ale aj o potrebách odborníkov v praxi z hľadiska informácií týkajúcich sa výskytu sucha. Pozvaní boli zástupcovia širokého spektra hospodárskych sektorov od poľnohospodárstva, cez lesníctvo, až po vodohospodárstvo. Nešlo pritom o vedecké stretnutie, ale zastúpená bola oblasť štátnej správy, ochrany prírody, sektorové organizácie, akademická obec ako aj odborníci z praxe.
Zadržať vodu
V diskusii prevládali príspevky na tému súčasných problémov v manažmente sucha. V oblasti poľnohospodárstva rezonovala problematika závlahových systémov, ktoré sú jedným z dôležitých opatrení boja proti suchu, avšak mechanizmus pri ich prenájme je komplikovaný a finančné náklady spojené s opravou a prevádzkou závlah sú pomerne vysoké. Diskutujúci sa však zhodli, že dôležitejším opatrením je taká starostlivosť o samotnú pôdu, ktorá umožní zachytiť viac vody v pôdnom profile. Hostia z oblasti lesného hospodárstva za dôležité pri manažmente sucha označili opatrenia pre zadržanie vody v krajine, napr. revitalizáciou už existujúcich realizovaných krokov. Všetci odborníci sa zhodli, že sú nevyhnutné proaktívne činnosti, pretože riešiť tento problém až vtedy, keď sa vyskytne, je neskoro. V programe seminára bol predstavený tiež Akčný plán boja proti suchu, ktorý zastrešuje Ministerstvo životného prostredia SR.
DriDanube
Projekt DriDanube, ktorý národný seminár zastrešoval, má hlavný cieľ zvýšiť adaptačnú kapacitu dunajského regiónu prostredníctvom zlepšenia manažmentu sucha.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.