„Fakty roku 2017. V rámci Európy došlo k zníženiu pestovateľských plôch repky v Británii a vo Francúzsku. Naopak, k podstatnému zvýšeniu pestovateľských plôch repky došlo tam, kde sa živočíšna výroba prepadla, t. j. v Rumunsku, Poľsku a taktiež na Slovensku, kde sa pestovateľské plochy repky zvýšili na približne 145 000 hektárov.“
Konštatoval v úvode svojho vstupu prof. Ing. Jan Vašák, CSc. z Českej zemědelskej univerzity Praha počas odbornej konferencii spoločnosti Limagrain v Nitre.
Čo nám robí úrody
„Zvýšenie úrod ide primárne v prospech priebehu počasia v zime. Zima v roku 2016/2017 trvala 64 dní a je predpoklad, že úroda repky bude dobrá, ale pod päťročným priemerom,“ uviedol ďalej J. Vašák. V pokusoch ČZU za posledných šesť rokov bolo preukázané, že aplikácia dusíka vo forme napr. močoviny na konci októbra až začiatkom novembra, prinesie priemerné zvýšenie úrod o 0,39 tony na hektár. Toto opatrenie, ktoré je v praxi overené, zdvihne úrodu približne o 10 percent. Podľa J. Vašáka, ak pestovateľ hospodári na horších a chudobnejších pôdach na živiny, ak vysieva neskôr, je nutné zvýšiť výsevok. V prípade sejby do stresových podmienok J. Vašák odporúča zlepšiť vitalitu osiva, napr. stimulátormi, alebo za dodržania určitých podmienok hydrogélmi. Vzchádzavosť sa dá zlepšiť aj kvalitou sejacích strojov.
Vírusové choroby repky
„V Českej republike v roku 2016 bol mimoriadny výskyt vošiek, hlavne vošky broskyňovej, ktoré sú prenášačmi vírusových chorôb z nich najzávažnejšia je vírus žltačky kvaky (Turnip yellows virus - TuYV), ďalej vírus mozaiky kvaky (Turnip mosaic virus - TuMV), a ďalších,“ uviedol Ing. David Bečka, Ph.D z ČZU Praha. Pokles úrody v prípade napadnutia uvedenými chorobami môže byť 10 až 30 percent. Je to aj v závislosti od odrody - jej náchylnosti na choroby, resp. určitej odolnosti. Jedinou, na Slovensku predávanou rezistentnou odrodou, je LG Architect. D. Bečka odporúča na jeseň aplikáciu azolových prípravkov hlavne na repky, ktoré sú bujné, a na jeseň veľmi rastú. Na jar však - pokiaľ je sucho a repky sú slabé, z jesene horšie vzídené, zle prezimované, tak použitie azolov neodporúča. „Pokiaľ máte silnú repku s dobrým priebehom počasia na jar, v tom prípade azolové prípravky na jar skvelo fungujú - podporujú vetvenie a navyše aplikácia azolu pri výške porastu 30 – 40 centimetrov repku skráti,“ dodal k ošetreniu.
Ošetrenie porastov
Jedným z najrozšírenejších hubových ochorení je verticíliové vädnutie rastlín, proti ktorému je výrazne komplikovaná ochrana. Proti uvedenému ochoreniu sú účinné strobilurínové prípravky s aplikáciou na začiatku kvitnutia. „V pokusoch v minulom roku, kedy sme na začiatku kvitnutia aplikovali strobilurín, následne aj v polovici kvitnutia – nám táto kombinácia zdvihla úrodu až o 600 kg na hektár,“ uviedol D. Bečka.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.